Anne adayı gebelik boyunca nelere dikkat etmelidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 22:00 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Anne adayı gebelik boyunca nelere dikkat etmelidir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Anne adaylarının hamilelik sürecinde dikkat etmesi gerekenler;

Egzersiz: Hamilelik boyunca anne adayının egzersiz yapmasının pek fazlaca yararı vardır. ama bu egzersizlerin aşırı bitkinlik oluşturmayacak halde bulunmasına dikkat edilmelidir. Her gün pak havada yürümenin faydası büyüktür. Gebelik boyunca anne adayı, ani ve keskin hareketlerden kaçınmalıdır.
Kilo alma: Hamilelik boyunca anne adayının kilosuna dikkat etmesi gerekir. Hamilelik boyunca 9-12,5 kggram katılımı düzgüsel olarak görülür.
Çalışma yaşamı: Aksi bir vaziyet olmadıkça düzgüsel iş yapılabilir. Fiziksel aktivite gerektiren ve bitkinlik veren işlerde çalışmak erken doğum açısından çok risklidir.
Yolculuk: Aksi söylenmedikçe kısa seyahatler yapılabilir. Uzun seyahatlerde her iki saatte bir kısa bir yürüyüş yapılmalıdır.
Banyo: Hamilelik ve lohusalıkta banyo yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Önemli olan banyo suyunun aşırı sıcak veya soğuk olmamasıdır. Ayrıca hamileliğin ilerleyen süreçlerinde banyoda yitik düşme şeklinde olayların olmaması için dikkat etmek gerekir.
Giyim: Hamilelikte giyilen kıyafetlerin huzurlu ve ergonomik olması önemlidir. Sıkı korse ve jarsiyer hiç giyilmemelidir. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar düşme riskini arttıracağı için huzurlu ve düz pabuç giyilmelidir.
Bağırsak hareketleri: Hamilelik süresince bağırsak hareketleri gayri muntazam olabileceği için, gebelik boyunca günde bir kere wcye gitme alışkanlığının kazanılması gerekir. Kabızlık sorunun oluşmaması arasında bol miktarda sebze, meyve ve su tüketmek gerekir.
Ağız ve diş bakımı: Hamileliğin başlangıcında tedavi gerektiren dişler belirlenip tedavi edilmeli.

Anahtar Kelimeler : Anne,adaylarının,hamilelik,sürecinde,dikkat,etmesi,gerekenler; Egzersiz:,Hamilelikboyuncaanne,adayının,egzersiz,yapmasının,pekfazlacayararı,vardır...

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar