Aşı ve serum arasındaki farklar nelerdir? Açıklayalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 01:13 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Aşı ve serum arasındaki farklar nelerdir? Açıklayalım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vücutta mevcut olan herhangi bir rahatsızlık niteliğinde, tedavi dışarıdan verilen sıvılar ile olası olmaktadır. Bu deva yahut vücut sıvılarının alternatif tedavi şekilleri olması, kısa müddette tesir etmesi ve birtakım durumlarda bizi hastalıklardan koruması da mümkündür. Bunun en güzel örneği aşıdır. Aşı, vücuda verilen bir mikroptur. Bu mikrobu vücut azca doz ile tanıyarak müdafaa sistemini geliştirmektedir. Amacı, vücuda ilerleyen süreçlerde girecek olan bu mikrobun tanınması ve buna müdafaa geliştirmesi sağlanmaktadır. Sağlıklı bir adamın bedeninde müdafaa sisteminde görevli hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler her ne kadar görevlerini yerine getirse de kimi durumlarda sağlığın daha çok negatif etkilenmesini önlemek için aşı uygulaması yapılmaktadır. Bu konum aslen mevcut olan tablonun ağırlaşmasını engellemek adına uygulanır.Serum ise vücut sıvılarının yapay biçimde dışarıdan verilmesidir. Bu sıvılar direk olarak damar içine verilmektedir. Herhangi bir nedenle sıvı kaybının oluşması( ishal, kusma vb.) niteliğinde sıvı kaybından şok girme durumu bulunmaktadır. Bu konum hipovolemik şoktur. Engellenmediği takdirde ölümle sonuçlanmaktadır. İşte bu benzer biçimde durumların yaşanmaması ve vücudun sıvı elektrolit dengesinin korunması amacı ile gerektiği durumlarda serum takılması gerekmektedir. Serum içinde yer edinen içerikler, vücudumuz tarafınca yabancı bir madde olarak karşılanmaz. Keza bizlere fazlaca yararlı bir sürecin olmasını sağlar. Tedavi edici hususi durumunun yanı sıra, dengenin korunması açısından ehemmiyet arz eder.

Anahtar Kelimeler : Vücutta,mevcut,olan,herhangi,birrahatsızlıkniteliğinde,,tedavi,dışarıdan,verilen,sıvılar,ileolasıolmaktadır.,Budevayahutvücut,sıvılarının,alterna..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar