Asitli içeceklerin ve fastfood beslenmenin hazım sistemi üstündeki tesirini araştıralım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 22:14 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Asitli içeceklerin ve fastfood beslenmenin hazım sistemi üstündeki tesirini araştıralım

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sindirim sistemi, besinlerin ağız yöntemiyle alınır peşinden mideye ve bağırsaklara iletilmesi, atıkların boşaltılması ve faydalı maddelerin geri emilmesi ile başlayan bir süreçtir. Bu süreçte besinlerin çok mühim bir yeri vardır. Sindirim sisteminde yer edinen bütün organlar, alınan besinden etkilenmektedir. Özellikle asitli besinler ve içecekler büyük ehemmiyet taşırlar. Bu mevzuda sıhhatli bir biçimde sistemin işleyişinin devam etmesine mani olurlar. Çünkü sıhhatli beslenme ile sıhhatli bir sistem oluşur. Bu durumda da direk olarak hazım organları etkilenir. Asitli besinler en oldukça mide üstünde faaliyet gösterir. Çünkü mide, yapısı gereği kimyasal parçalanmayı sağlar. Bu durumun gerçekleşmesi için de asit bakımından zengindir. Asitli meşrubat mide asidini normalden fazla bir biçimde arttırır ve midenin delinmesine kadar geçen bir sürecin yaşanmasına niçin olur.Midenin yanı sıra dişlerde asitli içeceklerden negatif etkilenmektedir. Bu vaziyet asitin haricinde bir de dışarıda çoğunlukla tüketilen fastfood tarafınca oluşur. Bu benzer biçimde hazır gıdalar, içinde bulunan yağdan ötürü mide ve bağırsak sistemini negatif etkilemektedir. Özellikle de bağırsaklar, yağların emilim noktası olduğu için ötürü en çokca etkilenen hazım organıdır. Bu hazım organı, günlük yaşantının haricinde çıkıldığında negatif etkilenir ve bozulur. İshal dediğimiz vaziyet yaşandığı benzer biçimde çoğunlukla kabızlık benzer biçimde problemlere de niçin olmaktadır. Bu yüzden bu benzer biçimde alışkanlıkların olası çok azca hayata geçirilmesi ferdin sağlığı açısından ehemmiyet arz eder.

Anahtar Kelimeler : Sindirim,sistemi,,besinlerin,ağızyöntemiylealınırpeşindenmideye,ve,bağırsaklara,iletilmesi,,atıkların,boşaltılması,vefaydalımaddelerin,geri,emilmesi,ile&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar