Beden Kitle İndeksinin (BKİ) nasıl hesaplandığını öğreniniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 22:03 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Beden Kitle İndeksinin (BKİ) nasıl hesaplandığını öğreniniz.

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Beden kitle indeksi ferdin sıhhatli bir vücut ağırlığına haiz olup olmadığını anlamamıza yarayan bir ölçümdür. BKİ, 18 yaşın üstündeki bir çok insan için faydalı bir ölçümdür. Fakat bu ancak bir tahmindir ve yaş, etnik köken, cinsiyet ve vücut kompozisyonunu hesaba katmaz. Bel ölçümünü ve öteki risk faktörlerini de test etmenizi öneri ederiz.Beden Kitle İndeksi Nedir?

Beden kitle indeksi (BKİ), boy ve kggram bazında vücut yağının bir tahmini. Vücut yağını direkt ölçmez, bunun yerine bir yaklaşım yapmak için bir denklem kullanır. BKİ, bir ferdin sağlıksız yada sıhhatli bir ağırlıkta olup olmadığını belirlemeye destek olabilir. Yüksek bir BKİ vücut üstünde oldukça fazla yağ bulunduğunun göstergesi olabilir, düşük BKİ ise vücutta oldukça azca yağ bulunduğunu gösterir. Bir ferdin BKİ’sı ne kadar yüksekse, kalp hastalığı, yüksek gerilim ve diyabet benzer biçimde birtakım ciddi durumları geliştirme ihtimalleri de o denli yüksektir. Çok düşük bir BKİ, kemik kaybı, bağışıklık zayıflığı ve anemi benzer biçimde esenlik problemlerine da niçin olabilir. BKİ, vücut kggram problemleri için çocuk ve yetişkinlerin taranmasında faydalı olabilirken, bunun sınırları vardır. BKİ, sporcularda ve oldukça kaslı vücutleri olan öteki insanlarda vücut yağ miktarını fazla tahmin edebilir. Aynı zamanda yaşlı erişkinlerde ve kas kütlesini yitirmiş öteki insanlarda vücut yağ miktarını da azca hesaplayabilir.Beden Kitle İndeksi Formülü

BKİ, bir ferdin ağırlığını boylarının karesine bölerek hesaplanır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yaşları 2 ila 19 içinde değişen çocuk ve ergenler için BKİ hesaplayıcısı ve 20 yaş ve üzeri için erişkin bir BKİ hesaplayıcısı sunar. Yaş aralığı gövde kitle indeksi için önemlidir.

Anahtar Kelimeler : Beden,kitle,indeksiferdinsıhhatlibir,vücut,ağırlığınahaizolup,olmadığını,anlamamıza,yarayan,bir,ölçümdür.,BKİ,,18,yaşınüstün..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar