Bir bebeğin doğumundan itibaren iki yaşına kadar geçirdiği fizyolojik değişimleri

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 01.08.2020 tarih ve 01:01 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Bir bebeğin doğumundan itibaren iki yaşına kadar geçirdiği fizyolojik değişimleri

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir bebeğin fizyolojik gelişiminin doğum öncesi dönemden sonrasında en süratli geliştiği devre iki yaşına kadar olan dönemdir. Bebeğin bu zamanda ilkin kafası büyür, ağırlığı ve boyu süratli bir halde gelişir. Doğum ertesi bebeğin kggram artışı ilk iki yılda fazlaca hızlıdır. Bebek doğduktan sonrasında 6.Aya vardığında kilosu hemen hemen doğduğu kilonun iki katına çıkarken, yaşına vardığında ise üç katına çıkar. Zihin ve kas koordinasyonunda da süratli bir inkişaf gözlenir. Doğum ertesi bebeklerin baş kemikleri içinde boşluk görülür. Bebek ilk doğduğunda kafasında, altı adet yumuşak bir boşluk yapısı vardır. Bunların en önemlisi ise başın üst kısmında olandır. Yumuşak olan bu boşluklar hızla kapanırken, başın tepe kısmında olan yumuşak kısım ise 12 ile 15 ay içinde kapanır. Bu boşlukların daha erken yadadaha geç kapanması bir sıkıntı bulunduğunun göstergesidir. Bebeklerin solunum yolları erişkin kişilere nazaran farklıdır.Bebeklerin teneffüs kanalları daha kısa ve dardır. Dolayısıyla bebeklerin solunumları süratli ve yüzeyseldir. Doğum ertesi bebeklerin kalp atış hızları yüksektir. İlk yaşına kadar kalp atış hızı yaklaşık 100-150 iken ikinci yaşına vardığında 90-125 arasına gelmiştir. Bebekler üçüncü aya geldiklerinde kafasını dik tutabilme yetisine haiz olurlar. Hareket eden nesneleri takip edebilirler. 3-4 ay itibariyle reflekslerini test edebilmeye başlarlar. 5-6 ayda ise nesnelere uzanıp alabilirler. 7-8 aydan sonrasında desteksiz oturmaya başlarlar ve emekleyerek anne babadan bağımsız olma sürecine girerler. Yürüme evresi ise çoğu zaman 11-13 ay arasıdır.

Anahtar Kelimeler : Bir,bebeğinfizyolojikgelişiminin,doğum,öncesi,dönemdensonrasındaensüratligeliştiğidevreiki,yaşına,kadar,olan,dönemdir.,Bebeğin&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar