Bir sporcu için beslenmenin önemi nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 03.08.2020 tarih ve 01:01 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Bir sporcu için beslenmenin önemi nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İyi beslenmek her insan için mühim olsa da sporcular ve spor ile uğraşanlar için bu çok büyük ehemmiyet taşır. Yapılan spor hiç bir vakit tek başına ehil olmayacaktır. Vücut yapısında alınan karbonhidrat, yağ ve proteinin belli düzeylerde olması gerekir. Özellikle meydana getirilen spor ile değişen bu kalori oranları spor meydana getiren ve bu işte ustalaşmış halde uğraşanlar için hususiyet ile hesaplanır. Vücut indeksine bakılarak ve vücuttaki su yağ karbonhidrat protein mineral vitamin şeklinde doğal ve naturel olmayan maddelerin oranları ölçülür. Kişinin diyetisyen yada koçunun bu eğitimi almış insanların onun için hazırladığı rejime uymaları beklenir. Bu yeme sıralaması ve alışkanlığı oluşturulurken bireyin günlük yapacağı hareketler ve harcayacağı enerji hesaplanır. Ve bireyin kendini zorlamadan doğru besini doğru zamanlama ile almasıyla vücut kas içeriğini bozmadan kggram alımı olmadan kuvvetlendirilir.Kişinin spor yaparak terlemesinden ötürü kaybedilen su ve minerallerin geri katılımı için su içme miktarının ve hidrasyanun arttırılması gerekir. Gerekli sebze ve meylerin kullanılması ile mineral ve vitamin alınımı da test dibine alınacaktır. Spor meydana getiren kişilere çoğu zaman protein tüketimi önerilir. Kas ve kas grupların için ve ehil enerji alımı sağlanması için protein alımı önemlidir. Yağ ise katılımı harbiden mühim olan fakat diyetisyene yada spor koçuna danışarak yenmesi ihtiyaç duyulan doğal maddeler arasındadır.

Anahtar Kelimeler : İyi,beslenmek,her,insan,içinmühimolsa,da,sporcular,ve,spor,ile,uğraşanlar,için,buçokbüyükehemmiyettaşır.,Yapılan,sporhi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar