Bitkiler ve Yiyecekler Neden Çürür?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 02.08.2020 tarih ve 00:33 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Bitkiler ve Yiyecekler Neden Çürür?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Her canlının belli bir ömrü vardır. Hatta eşyaların bile belli bir kullanım ömrü vardır. Bu yüzden meyve ve sebzelerin hatta insanların öldükten sonrasında çürümesi fazlaca doğaldır. Bitki ve yiyecekler dalından koparılıncaya kadar canlı varlıklar arasına girmektedir. Bu yüzden çürüyebilirler. Çürüme sebepleri içinde birçok etmen vardır. Bir elma (yahut herhangi bir meyve) fazlaca uzun bir müddet bırakırsanız, kötüye gitmeye yada çürümeye başladığınızı ayrım edersiniz. Bunun nedeni, bakteriler, mayalar ve mantarlar benzer biçimde mikroorganizmalar meyveyi beslemekte ve parçalamaktadır.Bakteriler ve mikroorganizmalar özetlemek gerekirse ayrıştırıcılar nebat ve meyve benzer biçimde maddeleri belli vakit aralıkları ile kullanırlar. Böylece bunlar doğada kaybolur ve gıda döngüsüne katılırlar. Bakteri ve mikroorganizmalar gıda olarak da bu maddeleri kullanarak çürütebilir. Meyve ve sebzelerin buzdolabında saklanmasının uzun vakit dayanmasının sebebi, soğuğun çürümeyi durduran enzimleri yavaşlatan ve mikroorganizmaların büyümesini, çoğalmasını yavaşlatan hususi durumunun olmasıdır.

Anahtar Kelimeler : Her,canlının,belli,bir,ömrü,vardır.,Hatta,eşyaların,bile,belli,bir,kullanım,ömrü,vardır.,Bu,yüzden,meyve,ve,sebzelerin,hatta,insanların,öldüktensonrasında&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar