Burun kanamasın sırasında neler yapılabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 03.08.2020 tarih ve 21:20 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Burun kanamasın sırasında neler yapılabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Anterior burun kanaması tedavisinde birtakım ipuçları:

Sakin olmayı ve ürkü yapmamaya çalışın.
Düz bir halde oturun ve kanın boğaza girmesini önlemek için birazcık öne doğru eğilin.
Pıhtılaşan yada burunda bir araya toplanan kanı dikkatlice dışarı üfleyin. Buruna bir dekonjestan püskürtün. Oksimetazolin (Zicam, Afrin) içeren burun spreyleri kullanılabilir.
Başparmağınızı ve işaret parmağınızı 5 dakika süresince sıkıca kullanarak burun deliklerini sıkın. Kanama hala devam ediyorsa 10 dakika daha tekrarlayın.
Burnunuzun köprüsüne soğuk kompres yada buz paketi yerleştirebilirsiniz.
Burun kanamasının sebebi kurulukta ise vazelin kullanılabilir. Bu da iyi bir kanamayı önleyici stratejidir – parmağınızın ucunu yada pamuklu çubukla günde üç kere vazelini nazikçe burun içerisine sürün.
Posterior burun kanaması;

Arka burun kanaması olarak adlandırılan kanama, burnunun peşinden kan akar. Kan da burnunuzun peşinden boğazınızdan aşağıya doğru akma eğilimindedir. Eğer bu şekilde bir kanamanın bulunduğunu düşünüyorsanız derhal doktorunuza başvurun yada acele servise gidin.Koterizasyon ismi verilen tıbbi bir teknik, kalıcı yada sık burun kanamasını durdurabilen bir yöntemdir. Bu, doktorunuzun burnunuzdaki kan damarlarını ya bir ısıtma aleti veya gümüş nitrat, dokuyu çıkarmak için kullanılan bir bileşikle yakmasını içerir. Doktorunuz burnunuzu pamuk, gazlı bez yada köpükle paketleyebilir. Kan damarlarınıza tazyik yürütmek ve kanamayı boşlamak için bir balon kateteri de kullanabilirler.

Anahtar Kelimeler : Anterior,burun,kanaması,tedavisindebirtakımipuçları: Sakin,olmayı,veürküyapmamaya,çalışın. Düz,birhaldeoturun,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar