Çevrenizde sağlığı etkileyen etmenleri gözlemleyerek ilginizi çeken olumsuzlukları derslik arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 00:31 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Çevrenizde sağlığı etkileyen etmenleri gözlemleyerek ilginizi çeken olumsuzlukları derslik arkadaşlarınızla paylaşınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Besin eksikliği iyi beslenememe ve doğru gıda alınımının olmaması niteliğinde sağlığı negatif etkileyen faktörler ortaya menfaat bağışıklık düşer ve hastalıklara aleni hale gelen vücut halsizleşmeye başlar. Çevre de bulunan içme suyunun mineraller olarak varlıklı olması ise sıhhat için faydalı olacaktır ve cilde iyi gelecektir.

Çevrede bulunan Mikroorganizmalar, Vektörler, Hayvanlar, Bitkiler, Hayvansal ve bitkisel ürünlere dikkat edilmesi gerekir. Yararlı olabileceği benzer biçimde zararı olan olma ihtimalleri vardır.

Kimyasal etmenler çevrede bulunan kimyasal atık ve kimyasal maddeler sağlığımız için oldukca fena sonuçlar doğurabilir. Doğaya havaya ve toprağa zarar veren bu kimyasal maddeler bizlere de normal olarak zarar verecektir. Solunum boşaltım ve hazım sistemlerimizde rahatsızlık oluşturabilir kimyasal maddeler.

Sosyal etmenler çevremizde yaşanmış olan ve toplumsal ilişkilerimize yansıyan olayların tümü sağlığımıza tesir eder. Yaşanılan bir stres yada camia baskısı benzer biçimde vakalar hem ruhsal bununla birlikte fiziksel olarak vücudumuza ve sağlığımıza zarar verecektir.

Maddeleyecek olursak:

Temel madde eksiklikleri
Sosyal, kültürel ve ekonomik etmenler
Biyolojik etmenler
Kimyasal etmenler
Hayvan ve bitkilerden elde edilmiş besinler
Fiziksel etmenler
Mikroorganizmalar

 

Anahtar Kelimeler : Besin,eksikliği,iyi,beslenememe,ve,doğrugıdaalınımının,olmamasıniteliğindesağlığınegatifetkileyen,faktörler,ortayamenfaatbağışıklık,düşer,v..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar