Çocuklardaki kemik kırıkları yetişkinlerdekine nazaran niçin daha çabukiyileşir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 22:12 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Çocuklardaki kemik kırıkları yetişkinlerdekine nazaran niçin daha çabukiyileşir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vücutta fizyolojik aktivitenin artış gösterdiği hatta en yükse olduğu dönemlerden biri de çocukluk evresidir. Bu evrede metabolizma hızı çok yüksektir. Bu durumda sıhhatli bir kişi yetiştirmek için çocukluk dönemine itina gösterilmesi gerekir. Çocukluk döneminde rahatsızlıkların kısa müddette iyileşmesi ve tedaviye verilen yanıtın süratli olmasının nedeni de devamlı olarak yeni hücrelerin yeni yapıların oluşum göstermesidir. Gelişme evresi bu süreçte çok kıymetlidir. Gelişme sürecinde yaşanmış olan bir travma veya rahatsızlık ilerleyen yaşlara gore daha güç bir biçimde atlatılmaktadır.Kemik gelişimi mevzusunda da aynı vaziyet geçerlidir. Kemikler, yapı itibari ile sağlamdır. Ancak çocukluk döneminde yaramazlık vs şeklinde durumlarda kırıklar ne olursa olsun olacaktır. Bu vaziyet direk olarak fizyolojik aktivite ile bağlantılıdır. Hareketli çocuklar bilhassa devamlı olarak kırık veya çıkık şeklinde sorunlar yaşamaktadır. Ancak evlatların büyüme evrelerinde metabolizma genç olduğu için ötürü iyileşme ve yenilenme süresi de bununla bağlantılı olarak hızı gerçekleşir. Keza yaşlı insanlara bakıldığında kemik ve hücre yapısının gelişmesine imkan olmadığından ötürü, kemiklerde ve kaslarda mevcut olan zedelenmeler oldukça geç iyileşmektedir. Hatta birtakım durumlarda iyileşme gözlenmeyebilir ve kemik yanlış bölgeye kaynayabilir. Bu yüzden evlatların tedavi süreçleri her vakit ergenler ve yaşlılardan kısa sürmektedir. Bu ancak kemik değil rahat bir grip hastalığında da bu biçimde devam eder.

Anahtar Kelimeler : Vücuttafizyolojikaktivitenin,artış,gösterdiği,hatta,en,yükse,olduğu,dönemlerden,biri,de,çocukluk,evresidir.,Bu,evrede,metabolizma,hızıçoky&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar