Dengeli beslenmekten ne anlıyoruz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 02.08.2020 tarih ve 00:36 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Dengeli beslenmekten ne anlıyoruz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Dengeli beslenmek ferdin sağlığı ve vücut gelişimi için çok mühim bir etkendir.

Sağlıklı beslenme, sağlığınızı korumak, iyi duymak ve enerjiye haiz olmak için ihtiyacınız olan gıdaları veren muhtelif yiyecekler yiyecek anlamına gelir. Bu besinler içinde protein, karbonhidratlar, yağ, su, vitaminler ve mineraller bulunur. Gereksiz ve fazla kalori sahibi yiyeceklerin tüketimi ferdin sıhhat sorunlarının bulunmasına niçin olacaktır. Dengeli eslenmeden kasıt ancak yiyecek değil bununla beraber su içimine ve meyve şeklinde vitamin depolarını almayı da kapsar. Beslenme dengesinde olmak demek, rejiminizden doğru oranda kalori, makro gıda ve mikro gıda tüketmeniz anlamına gelir. En müsait beslenme durumunda, bütün beslenme ihtiyaçlarınız kalori ihtiyacınız olan şeyleri aşmadan yerine getirilir. Düşük kan kolesterolü ve sıhhatli tansiyon seviyesine haiz olan dengeli ve sıhhatli kilonun korunması, beslenme açısından dengeli olmanın ancak birkaç belirtisidir. Eğer ani kggram artışı yada enerji eksikliği ayrım ederseniz, beslenmenizde dengesizlikler için vakit ayarlamanız gerekir.En müsait beslenme dengesinin bir başka şekli de ehil oranda mikro gıda almayı sağlamaktır. Vitaminler ve mineraller olan bu tip gıda maddeleri bedensel işlevler için gereklidir sadece kalori vermezler. İhtiyacınız olan bütün mikro gıdaları alabilmeniz için her gün bütün yemek gruplarından muhtelif yiyecekler tüketmelisiniz. Sabahları azca yağlı süt içerken bir bardak içmek günlük kalsiyum gereksinimlerinizin büyük bir bölümünü sağlar. Öğle yemeğinde salata yeşillikleri içeren üstünde ızgara tavuk göğsü, yeşilliklerden ötürü demir, C vitamini ve B vitaminleri de dahil olmak suretiyle birkaç anahtar mikro gıda sunar. Her öğünde birtakım süt, et, sebze, meyve ve tam tahıllı yemekleri dahil etmeyi hedefleyin. Yemek gruplarınızı ayırın ve kahvaltı ile yiyecek yerine sabah ortası atıştırmalık olarak bir meyve yiyin.

Anahtar Kelimeler : Dengeli,beslenmekferdinsağlığı,ve,vücut,gelişimi,içinçokmühimbir,etkendir. Sağlıklı,beslenme,,sağlığınızı,korumak,,iyiduym..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar