Dış kanamayı durdurmak için yapılacak ilk yardım basamaklarını açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:18 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Dış kanamayı durdurmak için yapılacak ilk yardım basamaklarını açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Küçük bir faydalanma bile, vücudun neresinde olduğuna bağlı olarak ciddi dış kanamalara niçin olabilir. Şiddetli kanamalar ise şoka yol açabilir. Tıbbi açıdan, şok, yaralı ferdin vücut dolaşımında ehil kan olmadığı anlamına gelir. Şok, yaşamı tehdit eden bir tıbbi acele durumdur.

Aşırı kanamayan minik kesikler ve sıyrıklar evde durdurulabilir. Yaralı bölgeyi, düzgüsel tuzlu suya yada pak suya batırılmış steril gazlı bezle temizleyin. Yaranın arasında duracak yada tüy bırakacak pamuk yünü yada herhangi bir araç-gereç kullanmayın. Yara bandı ile yarayı kapatın ve tertipli olarak yara bandını değiştirin.Şiddetli kanamalarda:

Şiddetli dış kanama için ilk yardım şekilleri şunları içerir:
Yaralanan kişiye yaklaşmadan ilkin tehlikeyi test edin. Varsa, bir çift eldiven, yahut dezenfekte mamüller kullanın.
Hemen ilk yardım kadrosunu 112yi arayıp durumu ve kan kaybı yaşandığını açıklayın.
Kişiyi yere yatırın. Eğer hastanın bir uzvu yaralanmışsa, yaralı bölgeyi ferdin kalp seviyesinin üstüne kaldırın (mümkünse).
Kişinin, kan akışını tatil etmek için eline yahut ellerine yaraya direkt tazyik uygulayacağı pak bir bez verin. Kişi bunu kendi yapamazsa, siz direkt yaraya baskı uygulayın.
Bir nesne yahut cisim yaraya gömülmüşse, çıkarmayın. Nesneye değmeden etrafına tazyik uygulayın.
Turnike uygulamayın.
İlk pansumanı aşırı kan olursa, onu çıkarmayın. Üstte yeni pansuman malzemesi ilave edin ve bir bandajla sabitleyin.

Anahtar Kelimeler : Küçük,birfaydalanmabile,,vücudun,neresinde,olduğuna,bağlı,olarak,ciddi,dış,kanamalaraniçinolabilir.,Şiddetli,kanamalar,ise,şoka,yol,açabi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar