Ergenlik döneminde görülen romantik ve toplumsal değişikliler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 01:18 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Ergenlik döneminde görülen romantik ve toplumsal değişikliler nelerdir?

makale içerik

Ergenlik döneminde görülen romantik ve toplumsal değişikliler nelerdir?
Kısa Linki Kopyala

Ergenlik döneminde olan gençlerin hormon düzeyleri değişim gösterir bunun nedeni çocukluktan yetişkinliğe geçerken vücutta oluşması ihtiyaç duyulan eşeysel kişiliği belirleyici alışkanlık ve vücudun yapısının gelişiyor olmasından kaynaklanır. Vücut harmanlarını düzgüsel erişkin birinde olduğu şeklinde tertipli bir halde değil daha karmaşa halde salgılar. Ve duygu durumuna tesir eden hormonsal yapılar buluğluk çağındaki gençlerin daha romantik ve histerik bulunmasına sebep olur. Bu fena yada yanlış bir şey değildir. Her ergenin duygularını uç noktalarda yaşıyor olması normaldir. Üzüldüğü bir vakaya erişkin bir bireye göre daha çok reaksiyon verebilir.Sosyal çevrede kendilerini bir tek hissetme genel anlamda başlarına gelebilir doğru dost seçiminde zorlanma ve kendini bir dost grubuna beğendirmek için toplumsal davranışlarında değişim meydana gelebilir. Geceleri uyumamak ve gündüzleri ise uykulu olmak şeklinde davranışları olabilir. İçlerine kapanmış ve mahcup olma ihtimallerimde vardır. Bazılarında fazlaca öfkeli asi ve davranışları ile alaka çekmek isteyen tipler olabilir. Normale göre aile ile paylaşılan şeyler genelleşir ve özellerine karışılmasından hoşnut olmayacak ruh halinde olurlar.Sevdikleri ve sevmedikleri şeyler değişebilir ve alaka duyduklarına artık alaka duymayabilir. Kendilerine ilişkin bir alan isterler ve o alana izinsiz girilmesinden hoşlanmazlar. Karşı cinse olan alaka artar ve görünüşe ehemmiyet vermeye başlanılır. Duygu durumları değişim gösterdiği için toplumsal olma durumları da değişim gösterecektir. Ergenlik döneminde bazıları çekimser olabilirken bazıları daha huzurlu olabilir. İleriki dönemde bu düzelecektir.

Anahtar Kelimeler : Ergenlik,döneminde,olan,gençlerin,hormon,düzeylerideğişimgösterir,bununnedeniçocukluktan,yetişkinliğe,geçerken,vücutta,oluşması ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar