Ergenlikte yaşanan sosyal ve duygusal değişimler

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 01:21 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Ergenlikte yaşanan sosyal ve duygusal değişimler

makale içerik

Ergenlikte yaşanan sosyal ve duygusal değişimler
Kısa Linki Kopyala

Ergenlik dediğimiz devre içinde olan genç yaşlarındaki bireylerin kendilerinin kim olduklarını ve hayatta ne istediklerini amaçlarının ne işe yaradığını kavramaları ihtiyaç duyulan bir devre içerisindedirler. Bu yüzden oldukça fazla duygu değişimi gösterirler. Neyin doğru ve yanlış bulunduğunu anlamaları ihtiyaç duyulan bu zamanda genç yaşlarındaki bireyler ailelerinden bağımsız karar verebilme ve düşüncelerine hürmet duyulmasına gereksinim duyma dönemindedirler. Bu yaş aralığındaki genç bireylerin birçok duygu ve vakası süratle yaşama isteği olabilir. Sosyal olarak asi çıkışlar yapmış olup dikkat çekme ve davranışlarının takdir görülmesi gencin dünyadaki yerinin ne işe yaradığını sorgulamasından doğar.Yaşanılan negatif tecrübelerde acele yıkılma ve aşırı üzülme şeklinde ruh halinde dalgalanmalar sıkça meydana gelebilir. Başkaları tarafınca beğenilme âşık olunma ve alaka görme alaka bekleme bu yaşlarda daha bariz halde ortaya çıkar. Sosyal hayatta bu nedenle dikkat çekmeye çalışan hareketler yapılabilir ve beğeni kazanmak için fiziki göründe değişim yapma isteği olabilir.Kişilik ve karakterin tam oturmadığı ve toplumsal çevrenin belli sınırlar arasında olmadığı bu dönemlerde yanlış arkadaşlıklar kurulabilir ve yanlış şeylere karışılabilir. Genç bireyin doğru ve hatası kendisinin görüp yaşamının iyi mi idame ettirmek istediğine karar vermesi gerekir. Çevreye ve insanlara karşı sevgi beslemese bile saygılısı olması icap ettiğini öğrenmeli ve doğru ve hatası edinim sahibi kişilerden de öğrenebileceğini bilmeli.

Anahtar Kelimeler : Ergenlik,dediğimizdevreiçindeolan,gençyaşlarındakibireylerin,kendilerinin,kim,olduklarını,ve,hayatta,ne,istediklerini,amaçlarınınne,işe,yara..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar