Erken buluğluk ve tam buluğluk dönemlerinin farklarını söyleyiniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 20:25 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Erken buluğluk ve tam buluğluk dönemlerinin farklarını söyleyiniz.

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Normal bir buluğluk periyodu kızlar için 10 ile 16 yaşları içinde meydana gelirken erkeklerde 12 ile 18 yaşında eşeysel hüviyet oluşmaya başlıyor ve buluğluk dönemine giriliyor. Erken ergenlikte ise bu yaş aralığı alt sınırdan daha aşağı çekmekte. Daha minik yaşlarda olup biten eşeysel kimliğin oluşmaya başlaması şahıs için fazlaca değişik fiziki ve ruhsal ruh dengelerinin ortaya çıkmasına niçin oluyor. Erken buluğluk dönemine olup biten kızlarda meme büyümesi erkeklerde kıllanmaların görülmesi minik yaşlarda meydana geliyor. Bu da erken ergenliğe giren kişilerin hormonal sıkıntılarının bulunduğunu ve hormonları test eden hipofiz bezinin çalışmasını hızlandıracak fonksiyonların meydana geldiği görülüyor.Ruhsal olarak yaşıtlarına oranla daha erken büyüme gösteriyorlar ve erken girilen ergenlikten ötürü çevrelerinden utanma meydana geliyor. Erken ergenliğin buluğluk döneminde depresyon ve antisosyal davranışa karşı savunmasız hale getiren sayısız psikososyal tesir ile ilişkili olduğu iyi bilinmektedir. Daha azca bilinen, bu etkilerin vakit arasında ve yetişkinliğe iyi mi yayıldığıdır. Araştırmalara bakılırsa erken ergenliğe giren bireylerde agresif olma ilgiye meraklı olma ve madde kullanması şeklinde fena alışkanlıklara eğilimli olma şeklinde problemler teşkil etmekte. Erken ergenliğe girme bir hastalık olup çocuğun ergenliğe gireceği anlaşıldığında doktordan hormon tedavisi istenebilmekte. Böylece erken buluğluk ertelenebilmekte. Yaşıtlarına bakılırsa fiziki ve ruhsal olarak daha erken hayata atılan kişilerin daha olgun olmakla beraber daha stresli olduğu görülmekte. Boy kısalığı ve fiziğin tam gelişememesi şeklinde negatif etkilerde görülebilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Normal,birbuluğlukperiyodukızlar,için,10,ile,16,yaşlarıiçindemeydana,gelirken,erkeklerde,12,ile,18yaşındaeşeyselhüviyetoluşm..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar