Evlerde bulunan zehirli maddeler neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:21 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Evlerde bulunan zehirli maddeler neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Evlerimizde bulunan birçok işe fayda madde vardır. Bunlar çoğu zaman kimyasal yapıya haiz olan maddelerdir. Zehirli kimyasalları düşündüğünüzde, eviniz düşündüğünüz son yerdir. Maalesef günümüzde bu zehirli kimyasallar hayatımızın derhal her yerinde bulunuyor evimizde bile. Genel olarak bakacak olursak en fazlaca malum temizlik ürünleri olacaktır fakat bakım ürünleri olan deodorant ve parfümler de bu kimyasallar arasına girmekte. Ne olursa olsun evlerde bulunan bu mamüller evlatları ve hayvanların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmeli. Olası aksi bir durumda bu mamüllerin kullanması dışındaki temaslarda doktora başvurulmalı.Mutfakta ve Çamaşırlarda Bulunan Zehirli Maddeler


Çamaşır suyu
Drenaj temizleyiciler
Yüzey temizleyicileri
Çamaşır deterjanı
Fırın temizleyicileri
Pas ve kireç temizleyiciler
Yumuşatıcılar
Bulaşık deterjanı
Böcek ilaçları


Odalarınızda Bulunan Zehirli Maddeler


Oda kokuları (spreyler)
Saç şekillendirme ürünleri ve spreyleri
Naftalin
Makyaj malzemeleri
Klozet temizleyicileri
Oje ve aseton
İlaçlar
Şampuan ve saç kremi
Sabun (sıvı yada katı)


Evde şunlar bulunuyorsa;

Ayakkabı boyası
Ayakkabı cilası
Arabanız için antifriz
Boya ve boya yapımı için malzemeler
Haşere ilaçları


Evde muntazam muhafaza edilmeli. Herhangi yutma yada koku yöntemiyle zehirlenmeler yaşanabilir. Vücuda sürülmemesi ihtiyaç duyulan maddelerin yanlışlıkla ciltle teması büyük yaralara ve hastalıklara sebebiyet verebilir. Göz ve burun uçucu olan kimyasal maddelere hayli maruz kalırsa kör olma yada akciğer rahatsızlıkları meydana gelebilir.

Anahtar Kelimeler : Evlerimizde,bulunan,birçok,işefaydamadde,vardır.,Bunlarçoğu,zamankimyasal,yapıyahaizolan,maddelerdir.,Zehirli,kimyasalları,düşündüğ&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar