Gün süresince meydana getirilen fizyolojik aktiviteleri söyleyerek bunların sağlığa olan katkılarını sıralayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 23:22 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Gün süresince meydana getirilen fizyolojik aktiviteleri söyleyerek bunların sağlığa olan katkılarını sıralayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Fiziksel aktiviteyi tertipli olarak yapmak, genel sıhhat ve zindeliği geliştirmeye destek sunar ve birçok kronik hastalığın riskini azaltır.

SAĞLIK: Dünya Sağlık Derneği, “Sağlık, tam bir fizyolojik, zihinsel ve toplumsal rahatlık halidir ve yalnızca rahatsızlık veya sakatlığın olmaması değildir” olarak tanımlar.
SAĞLIKLA İLGİLİ UYUMLULUK: Amerikan Spor Hekimliği Akademisi, sağlıkla alakalı uygunluğu, halihazırda haiz olduğu yada çalmış olduğu nitelikler olarak tanımlar. Bu, fizyolojik aktivite vesilesiyle gelişir ve günlük işlevin performansında, bitkinlik ve bitkinlik olmadan destek sunar.
KRONİK HASTALIKLAR: Günlük hayatı etkileyen, ömür süresini ve ömrünü azaltan bir durumdur. Bazı örnekler kanser, kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer hastalığını içerir.


Fiziksel Aktivitenin Faydaları

Kardiyovasküler rahatsızlık, tip II diyabet, birtakım kanserler ve öteki kronik sıhhat koşulları için azaltılmış risk
Kilo kontrolüne yardım
Kemikleri ve kasları güçlendirir
Ruh sağlığını, ruh halini ve enerji seviyesini artırır
Daha kaliteli ömür
Aerobik fizyolojik aktivite, kalbinizin normalden daha süratli atmasını sağlar. Zamanla, tertipli aerobik aktivite yaparak kalbinizi ve akciğerinizi güçlendirebilirsiniz. Kas güçlendirici aktiviteler, kaslarınızın enerjisini, enerjisini ve dayanıklılığını artırır. Şınav ve mekik çekmek, ağırlık kaldırmak, merdiven çıkmak ve bahçede kazı yapmak kas güçlendirici aktivitelere örnektir. Kemik güçlendirici aktivitelerle, ayaklarınız, bacaklarınız yada kollarınız vücudunuzun ağırlığını destek sunar ve kaslarınız kemiklerinizi zorlar. Bu kemiklerinizin kuvvetli bulunmasına destek sunar. Koşma, yürüme, ip atlama ve ağırlık kaldırma, kemik güçlendirici faaliyetlerin örnekleridir.

Anahtar Kelimeler : Fiziksel,aktiviteyitertipliolarak,yapmak,,genelsıhhatve,zindeliği,geliştirmeyedestek,sunarve,birçok,kronik,hastalığın,riskini,azaltır.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar