Hastanın tedaviyi reddetmesi niteliğinde mesuliyet kime aittir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 00:26 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Hastanın tedaviyi reddetmesi niteliğinde mesuliyet kime aittir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sağlık çalışanlarını, hastaları ve hukukçuları ilgilendiren bu mevzu birçok münakaşaya yol açmıştır. Hastanın belli nedenleri dahilinde tedaviyi reddetmesi kafalarda sual işareti bırakmaktadır. Birden fazla farklı olay ile yüz yüze kalan doktorlar hastalar için en doğru tedaviyi ve teşhisi bulmak zorunda. Doktorun hastanın üstünde yapacağı herhangi bir yanlış tedavi dönemi doktorun lisansına el konulması ve hapis cezasına çarptırılmasına sebep olabilir.

Tabi ki hekim işi gereği elinden gelenin en iyisini yapmak için çabalayacaktır sadece burada hastanın sonucu doktora laf hakkı vermiyor. Doktor yapacağı tedaviyi muntazam bir biçimde anlattıktan sonrasında tedaviyi alıp almamak mevzusu tüm bunlar ile hastanın sonucu oluyor. Hukuksal olarak bu karar olmadan doktorun tedaviyi başlatması hatalı ve riskli bir vaziyet teşhis eder vücut hastaya aittir ve vücudu hakkında bütün kararları hastanın baskı altında kalmadan karar vermesi gerekir.Bu durumda hasta yada hekim haklı olabilir. Ne olursa olsun hastanın tedaviyi reddetme hakkı vardır ve hasta tedaviyi reddettikten sonrasında tüm mesuliyet hastaya aittir. Çünkü hasta tedaviyi ve onu iyileştirecek tedavi yöntemlerini istemeyerek doktoru dönem dışı bırakmıştır ve doktorun yapabileceği bir şey yoktur. Hukuksal olarak da hastanın karşılaşacağı fena durumlardan hekim görevli olmaz. Hastanelerde tedaviyi özetleyen ve tedavinin yapılması yada yapılmaması için lüzumlu olan izin belgesi vardır. Ve bu izin belgesi hukuksal olarak hastanın tedaviyi reddettiğini gösterecektir.

Anahtar Kelimeler : Sağlık,çalışanlarını,,hastaları,ve,hukukçuları,ilgilendiren,bumevzubirçokmünakaşayayol,açmıştır.,Hastanın,bellinedenleridahilind..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar