İlaçların nasıl geliştirildiğini ve üretildiğini araştıralım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 01.08.2020 tarih ve 01:04 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. İlaçların nasıl geliştirildiğini ve üretildiğini araştıralım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlaçlar, hastalığı iyileştirmek, tatil etmek yada önlemek için kullanılan kimyasal maddeler yada bileşiklerdir; semptomları hafifletmek yada rahatsızlıkların teşhisinde destek olurlar. İlaçlardaki ilerlemeler, doktorların birçok hastalığı tedavi etmesini ve hayatlarını kurtarmasını sağlamıştır. Bu günlerde ilaçlar muhtelif kaynaklardan geliyor. Birçoğu doğada bulunan maddelerden geliştirilebiliyor. Aynı zamanda ilaçların bir çok bitkiden elde ediliyor. Bazı ilaçlar, bir takım kimyasalın karıştırılmasıyla laboratuvarlarda yapılır. Penisilin şeklinde ötekiler ise, mantar şeklinde organizmaların yan ürünleridir. Ve birkaçı, genleri istenen maddeyi üretmelerini elde eden bakterilere sokarak biyolojik olarak tasarlanmışlardır.İlaç geliştirmek ve üretmek için belli malumat birikimine sıhhat olmak icap eder bizim dönemimizde eczacı olarak tahsil görmüş kişiler tarafınca ve bilim adamları ile bu ilaçlar hazırlanmış olur ve kontrol edilir. İlaç hem bitkisel bununla beraber kimyasal olarak elde edilebilir. Yalnız mühim noktalar vardır deva içinde ne olduğunun doz ayarını yapmak yaşamsal öneme sahiptir. Günümüzde deva üretmek için firmalar kurulmuştur bu şirkette çalışan insanlarda eczacı ve deva ile alakalı yüksek lisansını yapmış profesör bilim insanlarıdır. Şirketler yeni maddeler geliştirmek için kendi inceleme tesislerini sürdürürler. Hastaları zararı olan yan etkilerden korumak için devlet düzenlemesi, hayvan testleri ve klinik denemeler de dahil olmak suretiyle yeni ilaçların onaylanmasından ilkin detaylı bir kontrol sistemi yapılır. Yeni bir ilacın laboratuvardan eczaneye geçmesi uzun seneler alır. Son tahminler, yeni bir ilacın geliştirilmesinin ortalama 1,2 milyar dolar bulunduğunu göstermektedir. Bu yatırımlar, geliştiricilere ilacı birkaç sene süresince satmak için münhasır hak veren patentlerle korunmaktadır. Bu patentin süresi dolduğunda, öteki firmaların ‘jenerik’ üretmelerine izin verilir (aynı tarifi kullanan sadece aynı adla satılamayan ilaçlardır.

Anahtar Kelimeler : İlaçlar,,hastalığı,iyileştirmek,tatil,etmekyadaönlemek,için,kullanılan,kimyasal,maddeleryadabileşiklerdir;,semptomları,hafifletmekyadara..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar