İlk destek hasta – yaralıda öncelikle nelere bakar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:24 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. İlk destek hasta – yaralıda öncelikle nelere bakar?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlk yardım meydana getirecek şahıs hastanın veya yaralının acele durumunu göz önüne alarak hareket etmelidir. Bazı durumlarda 112’yi anında aranamayabilir mesela bir ferdin kalbi durduğunda yada bir şahıs boğulduğunda, yardım çağırmadan ilkin tedaviye başlanmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nde, acele tıbbi bakıma 112’yi arayarak erişilebilirsiniz. Arayıcı, sevk memuruna ferdin durumunun tam bir tanımını ve yaralanmanın yada hastalığın iyi mi geliştiğini açıklamalıdır. Eğer birkaç şahıs (ilk yardım bilen) mevcutsa, kısa vakit arasında ahenkli çalışmalıdırlar.Tıbbi yardım çağırılmadan ilkin, ilk destek şunları sağlamalıdır:

Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR)
Boğulmayı rahatlatmak için manevralar (mesela, Heimlich manevrası olarak da adlandırılan abdominal itme hareketi)


En acele tedavi sırasının kimde bulunduğunu belirlemek zor olabilir, şundan dolayı acı çeken biri, soluk alamayan yada komada olan ve bu yüzden de sessiz kalan kazazedeler bulunabilir. Zorlu soluk alma ve masif kanama yaşamı tehdit ediyor, sadece ne kadar acı verici olursa olsun, kırık bir el veya ayak hemen hemen her vakit tedaviyi bekleyebilir. Yaralı kişiler tıbbi malumat iletemedikleri için, kafaları karışmış yada bilinçsiz veya durumlarının ciddiyeti sebebiyle konuşamayabilirler bu nedenle malumat başka yollarla elde edilmelidir. Örneğin, boş bir şişe hapın yakınında bilinçsiz bir şahıs bulunursa, şişe acele esenlik personeline verilmelidir. Bir ferdin iyi mi yaralandığı ve öteki kişilerden, aile üyelerinden yada vaka yerindekilerden gelen bilgilerin toplamı, ferdin tedavisi için lüzumlu olabilir. Bu adımlar atıldıktan sonra, bir battaniye temini ve ferdin sakin ve sıcak tutulması benzer biçimde garanti ve kolay önlemler refah sağlayabilir.

Anahtar Kelimeler : İlk,yardımmeydana,getirecekşahıshastanınveyayaralınınaceledurumunu,göz,önüne,alarak,hareket,etmelidir.,Bazı,durumlarda,112’yi,anında,a..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar