İlk destek vaka yeri değerlendirmesini neden yapar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 03.08.2020 tarih ve 01:03 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. İlk destek vaka yeri değerlendirmesini neden yapar?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlk yardım meydana getiren şahıs ilk yardım yapmadan ilkin çevrenin güvenliğinden güvenilir olmalıdır. Çevrede kendi ve başkalarının can güvenliğini tehlikeye atmadan hareket etmeli ve vaka yerinde oluşabilecek öteki kazalardan korunmak için tedbir almalıdır. İlk yardım meydana getiren ferdin ilkin kendi sağlığını garanti dibine alması gerekiyor. Birine ilk yardım yapılacağı vakit ortamın müsait olması çevrede bulunan otomobil, gaz, patlayıcı madde benzer biçimde risk faktörlerin kaldırılması gerekir. Bu hem ilk yardım yapılacak şahıs için hem çevrede bulunan kişilerin can sağlığı için ehemmiyet taşıyan bir değerlendirmedir. Araba kazalarında otomobil motorunun aleni olup olmadığı, gaz zehirlenmelerinde evin içinin havalandırılması yada hastanın dışarı çıkarılması benzer biçimde kaza olan yerden hastanın daha emin bir yere taşınması benzer biçimde mühim davranışlarda bulunmak gerekir. Bu tür hareketler ilk yardımın mühim bir parçasını oluşturmaktadır.Başka bir halde ise ilk destek vaka yeri değerlendirmesini hastanın durumunu öğrenmek için yapar. Örneğin hasta baygın bilinçsiz vaziyette bir kutu ilacın yanında bulunuyorsa o deva kutusu acele salık kadrosuna iletilmeli bu ferdin tedavi sürecine veya bulundurduğu hastalıklar ile alakalı malumat sahibi olunmasına olanak sağlayacaktır. Diğer yandan:Kaza alanında yine kaza oluşumunu engellemek için
Kazazede sayısı ve faydalanma türlerini süratle belirleyebilmek için
Kaza yerindeki deliller ile alakalı malumat sahibi olmak.
Olay yerinde kullanılabilecek eşya ve medikal araç-gereç bulabilmek için


Olay yeri değerlendirilmesi yapılır.

Anahtar Kelimeler : İlk,yardımmeydana,getirenşahısilk,yardım,yapmadanilkinçevrenin,güvenliğindengüvenilirolmalıdır.,Çevrede,kendi,ve,başkalarının,can,g..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar