İlk yardımcı bebeğe kalp masajı yaparken bebeğin göğüs merkezine hangi parmaklarını yerleştirir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.08.2020 tarih ve 02:07 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. İlk yardımcı bebeğe kalp masajı yaparken bebeğin göğüs merkezine hangi parmaklarını yerleştirir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlk yardım eğitimi alırken yaş gruplarına ve kazazedelerin geçirdiği hastalıklara gore değişen birtakım durumlar vardır. Bunlar erişkin bir insana meydana getirilen ilk yardım ile çocuk ve bebeklere meydana getirilen ilk yardımın değişik olmasından kaynaklanır. Yetişkin bir adamın vücut yapısının gelişmiş olmasından ve yüzey alanın geniş olmasından ötürü gücün kontrollü halde kazazedeye aktarılması gerekir. Yetişkin bir bireye belli tazyik kuvvetleri ile 2 el sayeinde kalp masajı yapılır. Fakat yaş aralığı 0-12 ay yaş aralığında olan bebek diye nitelendiren kazazede ve hastalara kalp masajı daha değişik uygulanır. Bunun sebebi 0 ila 12 ay yaş aralığında bulunan bebeklerin vücut yapısı ile yetişkinlerin vücut yapısının birbirinden birazcık daha değişik olmasından ötürü. Bebeklerin vücudu daha narin ve kalp atış hızı daha hızlıdır. Bu nedenden ötürü bebeğe meydana getirilen kalp masajının yapmanın değişik kuralları vardır.

Bu kurallar içinde en oldukça ortaya çıkan bebeğe kalp masajı yaparken iki eli eğil iki parmağı kullanmaktır. 0 ile 12 ay yaş aralığında olan küçüklere kalp masajı yapmadan önceAyak tabanlarına vasatta acıtmadan fakat reaksiyon verebilmesini kontrol edecek düzeyde vurulur. Böylece bebeğin şuur kontrolü yapılma olur.
Bak dinle ve hisset yöntemi denilen metot uygulanarak bebeğim solunumu test edilir.
Solunum yoksa şayet bebeğin ağzının ve burnunun alacağı halde tam 5 defa yapay solunum yapılır.
Yaşam emaresi ve teneffüs hala yoksa göğsün ortasına doğru işaret ve orta parmağınız ile birlikte (2 parmakla) 30 tane kalp masajı yapın.
2 ağız dolusu teneffüs 30 kalp masajı benzer biçimde yardım gelene kadar devam edin.

Anahtar Kelimeler : İlk,yardım,eğitimi,alırken,yaş,gruplarına,ve,kazazedelerin,geçirdiği,hastalıklaragoredeğişenbirtakımdurumlar,vardır.,Bunlarerişkinbir,insanameydana,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar