İlk yardımcı kendisi ve kazazedelerin güvenliği için ne benzer biçimde önlemler almalıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 23:12 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. İlk yardımcı kendisi ve kazazedelerin güvenliği için ne benzer biçimde önlemler almalıdır?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

İlk yardım meydana getirecek olan ferdin ilk yapması ihtiyaç duyulan kendi güvenliğini sağlamak olmalı şahıs ilk yardım yapabilecek esenlik-i koşulları sağlamalı ve kuvvetli bir psikolojiyle ilk önce kaza olan alanı süratle inceleyip bir korku olmadığına kanaat getirip kazazedenin yanına gitmelidir. Araç yada tabanca kazalarında aracın kontağı test edilmeli aleni ise kapatılmalı ve gaz kaçağı olup olmadığını anlamaya çalışılmalıdır. 112 acele servis aranmalı. Kazazedenin ömür fonksiyonları test edilmeli şayet kazazede bir yere sıkışmış durumda ise öncelik ile vücuduna dikkatle bakılmalı hareket edilirse bir kanama yada travma yaşanılacağı düşünülüyorsa esenlik ekipleri beklenmeli. Güvenli bir yerde ilk yardım yapılmalı ilk yardım meydana getirecek ferdin kendisini tehlikeye atmaması gerekir.Kalabalığın azaltılması ve kazazedenin huzur bir ortamda olması sağlanır. Yaralının bilinci açıksa yazışma halinde olmaya dikkat edilir. Bilincini kaybetmemesi sağlanır. Yaralının vücut ısısı test edilir ve korunmaya çalışılır. Hastada kanamanın olup olmadığı test edilmeli. Eğer kanama var ise kanama durdurulmalı. Yaralının bilinci açıksa sakinleşmesini sağlamalı.

Anahtar Kelimeler : İlk,yardımmeydana,getirecekolanferdinilk,yapmasıihtiyaç,duyulankendi,güvenliğini,sağlamak,olmalışahısilk,yardım,yapabilecekesenlik-..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar