İnsanlarda hastalıklara niçin olabilecek etmenleri araştırarak derslik arkadaşlarınızla tartışınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 00:24 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. İnsanlarda hastalıklara niçin olabilecek etmenleri araştırarak derslik arkadaşlarınızla tartışınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kişinin hasta olmasını ve rahatsızlık boyutunu birçok etmen değiştirebilir. Hastalıklar viral dediğimiz şu demek oluyor ki virüs kaynaklı hastalıklar ve bakteriyel hastalıklar olarak 2 alt etmende incelenebilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi dediğimiz (immün sistem) sistemin güçlü olmamasından meydana gelen sebepler de bulunur. Bunlar genel hatlarıyla fizyolojik etmenlerdir. Hastalık sadece fizyolojik değil psikolojik ve toplumsal olabilmektedir. Bu nedenle rahatsızlık meydana getirecek oldukça etmen bulunur genel bilgiye bakılırsa sıralayacak olursak rahatsızlık meydana getirecek etmenler şu şekildedir:

Bünyesel
Çevresel
Kimyasal
Fiziksel
Psikolojik
Sebepler olarak 5 ayrı temel etmen vardır.

Açıklayacak olursak eğer, bünyesel etmenler irsi hastalıklardan meydana gelir metabolizma hızının yavaş yada süratli olması şeklinde ailede olan ve kişiye aktarılan DNA üstüne işlenmiş olan rahatsızlıklardır.

Çevresel etkenler ise ferdin yaşamış olduğu ortamı ve çevresindeki hijyen durumunun ne kadar iyi ve fena olduğuna bakılırsa değişen durumlardır. Maddi durumun iyi olması beslenme durumu çevresel faktörler içine girmektedir.

Kimyasal etmenler içinde bilgisizce yada yanlış kullanılan ilaçların mamüllerin bir müddet sonra ortaya çıkardığı yan etkisinde bırakır ve rahatsızlıklardır.

Fiziksel etmenler ferdin karşılaşacağı fiziki kazalardan oluşan veyahut doğuştan olup biten fizyolojik yetersizliklerin yapısal bozuklukların oluşturduğu etmendir.

Psikolojik etmen ferdin duygu durumunun psikolojik kişiliğinin kompleks bir hal alması durumudur. Sosyal yaşamı ve ruhsal dengesi bozulan insanların genel esenlik durumlarının da bozulmaya eğimli bir biyolojik işleyişleri vardır.

Anahtar Kelimeler : Kişinin,hasta,olmasını,verahatsızlıkboyutunu,birçok,etmen,değiştirebilir.,Hastalıklar,viral,dediğimizşu,demek,oluyor,kivirüs,kaynaklı,hastalıklar,ve,bakteriyel,h..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar