Kas sisteminin görevlerini açıklayalım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 01:06 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Kas sisteminin görevlerini açıklayalım

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vücutta yer edinen birçok sistem, kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacı ile müsait kullanılmaktadır. Kaslar, kemikler ve bunların birbiri ile emek harcaması halinde vücutta birçok sistemin hareketi gerçekleşmektedir. Kaslar: düz, çizgili ve kalp kası olmak suretiyle 3 sınıfa ayrılır. Düz kaslar çoğu zaman iç organlar bulunur ve bu organların gayri ihtiyari emek harcaması ile organların hareketi gerçekleşmektedir. Mide ve bağırsak şeklinde birçok organın bu ritmik hareketleri düz kasların sorumluluğunda olmaktadır. Sindirim teneffüs şeklinde birçok sistemde de yer almaktadır.

Çizgili kaslar ise iskelet kasları olarak bilinmekte ve bu kaslar kemikler ile koordineli emek vererek hareket etmeyi sağlamaktadır. Kasların ve kemiklerin birbiriyle emek harcaması olası olması bu kas kitlesine ihtiyari hareket yaptırmayı sağlamaktadır. Çizgili kasların kontrolü bizim elimizdedir. Bu yüzden de normalden fazla yorulurlar. Düzenli bir hareketi yoktur. Yorulduğunda dinlendirmemiz gerekmektedir. Az veya fazlaca hareket etmektedir. Ancak düz kaslarda bu konum standart halde gerçekleşir. Bu yüzden de düz kaslar dinlenmez.Kalp kası ise çizgili kas şeklinde görünür sadece düz kas özelliği taşır. Kalp üstüne has bir yapıdır ve yaşam süresince yorulmak bilmeden çalışır. Kalbin kasının yorulması ölüm anlamına gelir. Görüldüğü şeklinde birçok sistem ve organın işlevinin yerine getirilmesini sağlamakta olan kas sistemleri, vücutta organize bir halde çalışmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Vücuttayer,edinenbirçok,sistem,,kişilerin,hayatlarını,kolaylaştırmak,amacı,ilemüsaitkullanılmaktadır.,Kaslar,,kemikler,ve,bunların,birbiri,ileemek,har..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar