Kaza anından sonra yaralılara yanlış müdahalede bulunmak hangi sonuçlara niçin olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.08.2020 tarih ve 02:29 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Kaza anından sonra yaralılara yanlış müdahalede bulunmak hangi sonuçlara niçin olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kaza anından sonrasında meydana getirilen müdahalenin yanlış olması niteliğinde birçok negatif netice meydana gelebilir. Kazazedeler üstünde bilinmeden meydana getirilen yanlış müdahaleler kişilerin ölümüne niçin olabilir. İlk yardım meydana getiren ferdin üstüne almış olduğu sorumluluktan haberi olmalıdır ve hareketlerine dikkat etmelidir. Yanlış müdahalenin neticelerini düşünüp yaralıya en müsait ilk yardım tedavisini uygulamalıdır. Aksi taktirde yaralılara yanlış müdahalede bulunmak;Kazazedenin sonraki hayatında vücudunun herhangi bir yerinde nüzul oluşumu yaşanabilir. Bu da yaralının ve ilk meydana getiren ferdin geri kalan yaşamı için fazlaca üzücü bir durumdur.
Ölüm ile sonuçlanabilir. Kazazedeye meydana getirilen yanlış yada noksan müdahalenin kararı ölüm olabilir. Kazazedenin yanlış hareket ettirilmesi, kazazedenin yaralarına meydana getirilen yanlış tedavi, kanamaları durduramamak şeklinde vakalar kazazede için ölüm ve nüzul riski taşıyabilir.
Kazazede yanlış müdahale sonrası omurilik zedelenmelerinden doğmuş sakatlıklar balans kurmada zorlanma koordinasyon bozuklukları şeklinde zorluklar yaşayabilir.
Kişinin yaşamını kurtarmak için yapılsa da yanlış meydana getirilen kalp masajı kazazedenin yahut yaralının karaciğerler ve kalbine zarar verebilir. İleriki zamanlarda bunun negatif neticelerini kazazede yaşayacaktır.
Kazazedenin yanlış müdahale ile şuur kaybı yaşama olasılığı vardır.
Yaralının omurilik zedelenmesi ile nüzul olması ve doğrudan olarak yaşamını kaybetmesi şeklinde vakalar gelişebilir.
Yaralının şoka girmesi ve ürkü yapmasına sebebiyet verebilir. Panik meydana getiren kazazedenin yanlış bir hareketi dünyasına mal olabilir.
Bu yüzden ilk yardım bilgisi olmayan kişilerin mutlaka ilkyardımda bulunmamaları gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler : Kaza,anındansonrasındameydana,getirilenmüdahalenin,yanlış,olmasıniteliğindebirçoknegatifneticemeydana,gelebilir.,Kazazedelerüs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar