Kemik gelişimini etkileyen faktörler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 01:07 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Kemik gelişimini etkileyen faktörler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kemikler, vücudumuzda embriyonel dönemden itibaren oluşum göstermektedir. İskeletin kesin bir yapıda olmasını sağlamakta ve yaş ilerledikçe hassaslaşmaktır. İskeletin yapısı yaşın ilerlemesi ve vücudun bozulma bulunmasına niçin olmaktadır. Bu vaziyet her insanda olan bir süreçtir. Bu süreçte beslenmeye dikkat edilmesi ve kemik yapısının muntazam bir biçimde korunması da fazlaca önemlidir. Kas ve kemikler vücudun özgün duruşunu ortaya koyar. Bu durumda kemiklerin görevi önemlidir. Kemik gelişimi çocukluk döneminde olmaktadır. Bu dönemde kemiklerin uç kısımları devamlı olarak gelişerek büyür ve sağlamlığını orta kısımdan alır. Çocukluk döneminde tüketilen kalsiyum, magnezyum ve demir benzer biçimde iyonlar kemik yapısının korunmasına yardımcı olmaktadır.Beslenme ile direk olarak ilişkili olan kemik gelişiminde anne sütünün ehil katılımı da fazlaca büyük ehemmiyet taşır. Daha sonrasındaki süreçlerde de beslenme alışkanlıklarının tertipli bir biçimde devam etmesi halinde, kemik gelişimi müspet bir biçimde ilerler. Kemiklerin ve kasların güçlenmesi için spor aktiviteleri yapılmaktadır. Bu benzer biçimde fizyolojik aktiviteler vücudun direncini arttırmaktadır. Kadınlarda kemik gelişimi fazlaca önemlidir. Çünkü yaşın ilerlemesi ile hanımlarda çoğunlukla karşılaşılan kemik erimesi gözlenir. Bu durumun önünün katılımı niteliğinde herhangi bir sorun olmaz. Ancak kemiklerin yapısını bozulması niteliğinde kemikte olup biten aşınmalar ve cam benzer biçimde kırılmalar da hanımefendilerin ilerleyen yaşlarda yaşamış olduğu en büyük problemlerdendir. Bu yüzden ömür süresince sıhhatli bir biçimde beslenmek önemlidir.

Anahtar Kelimeler : Kemikler,,vücudumuzda,embriyonel,dönemden,itibaren,oluşum,göstermektedir.,İskeletinkesinbir,yapıda,olmasını,sağlamakta,ve,yaş,ilerledikçe,hassaslaşmaktır.,İskeleti..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar