Kişi ve camia sağlığını etkileyen çevresel etmenlere örnekler veriniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 21:20 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Kişi ve camia sağlığını etkileyen çevresel etmenlere örnekler veriniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kişi ve camia sağlığını etkileyen etmenler içinde birçok etmen bulunur. Çevresel etmenler de bunların içinde bulunur. Kişinin sıhhatli olması sadece vücudunun işleyişine ve biyolojik sistemine bağlı değildir. Sağlık bir bütündür ve müsait şartların tamamı bir araya getirildiğinde sıhhatli bir fert oluşur. Kişinin yaşamış olduğu ve yaşamını devam ettirdiği çalmış olduğu yada öğrenim görmüş olduğu bölgeler çevresel koşullar içinde yer alır. Çevresel koşulların sıhhatli bir insan için müsait olması gerekir. Aksi takdirde sıhhatli biri sağlığını kaybedebilir sağlığı esasen fena olan biri daha da kötüleşebilir.

Yaşanılan ülkenin ekonomisinin şahıs ve camia sağlığını hayli etkilediği bilinmekte ekonomik durumu fena ve gelişmemiş olan bir ülkede sıhhat koşulları ve lüzumlu gıda alınımın karşılanmaması benzer biçimde durumlar bireyin ve topluluğun sağlığını negatif etkileyecek etmenler içinde yer alır.Toplu ölümler ve salgınlar meydana gelmeye başlayabilir. Salgının yayılmasını durduracak ehil medikal ürün eksikliklerinden hastalıklar tedavi edilemez ve toplumda sıhhatli insan sayısı azalır duruma gelir.

Yaşanılan zeminin müsait sıcaklıkta tutulması ve temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Toplu halde kalınan yerlerde yurtlarda, halka aleni tuvaletlerde ve beraber yaşanılan yerlerde başkalarına ilişik hususi eşyalarını kullanmamak gerekir (makyaj malzemeleri, diş fırçası, tırnak makası, kaşık, çatal, iç çamaşırı, tarak benzer biçimde). Ve normalden olduğu için daha hijyenik bir ortam sağlanmaya çalışılır.

Anahtar Kelimeler : Kişi,vecamiasağlığını,etkileyen,etmenleriçindebirçok,etmen,bulunur.,Çevresel,etmenler,de,bunlarıniçindebulunur.,Kişininsıhhatli..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar