Kısmi tıkanma ile tam tıkanma arasındaki farklar nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:19 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Kısmi tıkanma ile tam tıkanma arasındaki farklar nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Solunum sisteminde ağız açıklığından teneffüs borusu ile akciğer arasına giden havanın engellenmesi ve tıkanması durumu yaşamsal tehlikelere yol açabilir. Kişinin soluk alamamasından yada azca soluk almasından ötürü nüzul transfer uzuvlarından herhangi birinde sakatlık oluşması beyinsel fonksiyonlarda zedelenme ve gelecekte oluşabilecek birçok hastalığın kapısını aralamış olabilir. Solunum yolunda tıkanma iki tiptir. Bunlar kısmi tıkanma ve tam tıkanmadır. Kısmi tıkanmada şahıs soluk almakta zorlansa da soluk alıp verebilir. Tam tıkanmada ise vücudun teneffüs borusunda yahut ağızda havanın girişini kapatan ve soluk almasına imkân tanımayan mani bulunur. İki durumda fazlaca tehlikelidir.Kısmi tıkanma

Vücut takılan cismi atmaya çalışır ve öksürük için kendini zorlar.
Hasta konuşmada güçlük yaşar kesik kesik cümleler oluşturur.
Soluk alıp vermede acı çekme meydana gelir.
Yutkunarak cismi iteklemeye çalışır.
Kişinin öksürmesi için cesaretlendirilir.
Sırtına vurulmaz.


Tam tıkanma

Soluk alıp verme görülmez.
Acı çeker.
Elleri ile yardım ister.
Belli bir süre sonra morarmaya başlar.
Heimlich manevrası yapılmalıdır.
112 acil servis aranmalıdır.

Anahtar Kelimeler : Solunum,sisteminde,ağız,açıklığındanteneffüsborusu,ile,akciğer,arasına,giden,havanın,engellenmesi,ve,tıkanması,durumuyaşamsaltehlikelere,yol,açabilir.,Kiş..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar