Koltuk altındaki kararmasının nedeni nelerdir?Nasıl Geçer?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.02.2021 tarih ve 23:31 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Koltuk altındaki kararmasının nedeni nelerdir?Nasıl Geçer?

makale içerik

Koltuk altındaki kararmasının nedeni nelerdir?Nasıl Geçer?
Kısa Linki Kopyala

Koltuk altı muhtelif birçok nedenden kararabilmektedir. Kararmış koltuk altı görsel açıdan bilhassa hanımefendileri rahatsız eden bir durum. Ter önleyici mamüller bile koltuk altı kararmasına niçin olabilmektedir. Evde uygulanabilir rahat yöntemler ile sorununuzu çözebilirsiniz. Ancak birtakım durumlarda başarı sağlanamazsa tıbbi yöntemlere başvurulabilir.

YANLIŞ TEMİZLİK YÖNTEMLERİ KOLTUK ALTINI KARARTIR

Koltuk altı tüyleri jilet veya benzeri sonuçlar veren aletlerle temizlenirse kararma görülme olasılığı artacaktır. Jilet, ciltte zaman içinde koyu bir renk oluşmasına niçin olur ve pürüzler oluşturur. Tıraş edilen koltuk altında tüyler daha koyu ve kalınca çıkmaya adım atar ve bu da kıl köklerinin daha bariz bulunmasına niçin olur. Ayrıca ağda yaptırmak da kararmaya sebebiyet verebilir. Yanlış meydana getirilen veya sıcak uygulanan ağda koltuk altı kararması nedenlerinde ilk sıralardadır.

KOLTUK ALTI KARARMASINDA HORMONLARIN YERİ

Koltuk altı ancak yanlış epilasyon uygulamaları kararı kararmaz. Hiç elinizde olmayan nedenlerle dengesizleşen hormonlar da kararmaya niçin olabilir. Hormon dengesi bozulunca vücutta melanin üretiminde artış görülecektir. Melanin ancak koltuk altı değil birçok yerde kir oluşmasına niçin olabilir fakat melaninden en oldukca burun, koltukaltı, dudaklar etkilenmektedir. Melanin dengesinde deforme bilhassa hamilelik sürecinde görülmektedir.

KOLTUK ALTI LİMONLA NASIL BEYAZLATILIR?

Koltuk altında ve cildin başka bölgelerindeki kararmaları düzeltmek için limon kullanabilirsiniz. Limon hem naturel bir beyazlatıcı bununla beraber antibakteriyeldir. Böylece koltuk altınızın hem temizliğini ve bakımını yapabilir bununla beraber kararmış görünümün düzelmesini sağlayabilirsiniz. Koltuk altı beyazlatmak için limonu, her banyo öncesinde kullanmak gerekiyor. Koltuk altını yarım limonla iyice ovmalı ve peşinden ılık suyla durulamalısınız. Ardından cilt kurumasını önlemek için nemlendirici kullanmakta fayda var.

KOLTUK ALTINI EVDEKİ YÖNTEMLERLE SOYMAK

Bazen koltuk altı ancak ölü derilerin camia oluşturmasından kararmaktadır. Bu durumda evde uygulanabilecek en doğru metot cildin hafif soyulmasıdır. Doğal, hafifçe sert fırçaları kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Bunun için öncesinde hazırlayacağınız karışımı koltuk dibine 10 dakika uygulamalısınız.

Limon suyu içerisine bir miktar toz şeker atın ve karıştırın. Arından koltuk altınıza uygulayın ve parmaklarınızla hafif ovun. Bunu yaparken toz şeker tanelerini hissedebileceksiniz. Hemen ardından fırça ile hafif cildi soyun ve ölü deriyi temizleyin. Ardından koltuk altını ılık suyla iyice yıkayın. Uygulamayı oldukca sık yapmak cilde zarar verebilmektedir. İlk uygulamada muhtemelen netice alırsınız fakat alamazsanız da üst üste yine etmeyin. Birkaç gün bekledikten sonrasında yine deneyin. Yine netice alamıyorsanız zorlayıp cildinize zarar vermeyin ve kesinlikle bir uzmana danışın.

NE ZAMAN İŞİN UZMANINA DANIŞMALI?

Tüm şekilleri denemenize ve dikkat etmenize karşın koltuk altındaki kararmaya son veremediyseniz; altta yatan sebeplerin araştırılmasında fayda var. Koltuk altı kararmasına tıbbi adı ile akantozis nigrikans isminde bir rahatsızlık niçin olabilmektedir. Eğer bu rahatsızlıkla karşı karşıyaysanız evde uygulanan yöntemler ne yazık ki faydasız kalacaktır.

Kilonuz var ise, vücut bezleri iyi çalışmıyorsa yada şeker hastalığınız var ise bu hastalığa ele geçirilmiş olma ihtimaliniz oldukca yüksek. Doktorunuz daha ayrıntılı malumat verecektir fakat hem koltuk altı kararmasını önlemek bununla beraber sağlığınıza kavuşmak için şeker, insülin seviyenizi test dibine almalısınız. Kilonuz fazla ise kesinlikle vermelisiniz ki koltuk altınızı beyazlatsanız bile kggram varken yine etme olasılığı yüksektir.

Eğer koltuk altı kararmasının sebebi tıbbi mevzulardan ise tedavisi buna nazaran yapılacaktır. Bir hastalığınız yoksa uzmanlar size tedavi için tıbbi şekilleri sunacaktır. Ancak gerek tıbbi tedavi gerekse evimizdeki yöntemlerle koltuk altınızı beyazlatmışsanız; yine kararma olmaması için başta tüy temizliğinin doğru yapılmasına ve kullandığınız ter önleyici ürünlere dikkat etmelisiniz.

Anahtar Kelimeler : Koltuk,altı,muhtelif,birçok,nedenden,kararabilmektedir.,Kararmış,koltuk,altı,görsel,açıdan,bilhassa,hanımefendileri,rahatsız,eden,bir,durum.,Ter,önleyici,mamüller,bile,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar