Lifli besinler hangileridir? Bu besinlerin sindirim sistemi için faydaları nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 01:08 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Lifli besinler hangileridir? Bu besinlerin sindirim sistemi için faydaları nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Besin ögeleri sebze, meyve ve et ürünleri olmak suretiyle birçok değişik biçimde karşımıza çıkmaktadır. Bu gıda ögelerinin hepimiz için en mühim özelliği ise besleyici olması ve vücudumuzda değişik amaçlar için depolanmasıdır. Gerektiği durumlarda harcaması ve bu durumun beslenme ile yerine yenilerinin de eklenmesini izleyen bir takım beslenme programı haline dönmektedir. Sağlıklı insanlarda her türlü gıda ögesine yer verildiği gözlenmiştir. Çünkü her besinin değişik bir sistem üstünde etkinliği mevcuttur. Özellikle de hazım sistemi üstüne faaliyet yayınlayan beslenme, lifli beslenmedir. Lifli gıdalar hazım sisteminin hızının ayarlanmasını destek sunar ve bu sistemin işleyişinin test altında tutulmasını sağlar.Sindirim sisteminde bilhassa bağırsaklar mühim bir vazife üstlenmektedir. Sağlıklı bir biçimde hazım yapılması, sindirimin hem tertipli aynı zamanda kişiye hastalık vermeden ilerlemesini sağlar. Sağlıklı ve lifli beslenme de bağırsakları destekleyerek sindirimi kolaylaştırır. Beslenmenin en mühim ögelerini oluşturur ve uzun soluklu tokluk hissinin de oluşmasına imkan sağlar. Muz meyvesi lif bakımından çok zengindir. Lifli beslenme önerildiğinde tercih edilen meyve muzdur. Bunun yanı sıra yulaf şeklinde buğday ürünlerinde de çoğunlukla lifli yapı bulunur. Bu yüzden aralıklı olarak beslenme düzenine lifin eklenmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler : Besin,ögeleri,sebze,,meyve,ve,et,ürünleri,olmaksuretiylebirçokdeğişikbiçimdekarşımıza,çıkmaktadır.,Bugıdaögelerini..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar