Menstrual dönemde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hijyen kurallarını anlatınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 23:24 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Menstrual dönemde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hijyen kurallarını anlatınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Menstrual devre sıhhatli olan hanım ve genç kızlarda buluğluk ile olup biten 26 ila 30 gün de bir olan kanamadır. Menstrual döngü halk arasında ‘’tane’’ olarak adlandırılır. Adet döneminde kadınların ve genç kızların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan hijyen kuralları:

Pedlerinizi ve tamponlarınızı tertipli olarak değiştirin


Menstrual dönemde hijyenik ped ve tamponları tercih edilir. Ancak, bu tarz şeyleri bir defa yerine koyup unutursanız, sağlığınız için iyi olmayacaktır. Pedler ve tamponlar tertipli olarak değiştirilmelidir. Uzmanlar pedleri tane kanamasının çokluğuna nazaran her saat başı azsa dört saatte bir aralıklar ile değiştirmeyi öneri ediyorlar, oldukça uzun zaman kalması birçok hastalığa sebebiyet verecektir. Adet kanı birçok organizmayı çekebilir ve bu enfeksiyonlara, döküntülere ve tahrişe ve bakteriyel enfeksiyonlara niçin olabilir. Pedlerinizi tertipli olarak değiştirmek, bu tür enfeksiyonları önleyebilir.

Doğru halde taharet almak
Çoğu insan tuvalette taharet alırken yanlış alır. Doğru olan vajinadan anüse benzer biçimde temizleme yönüdür. Çünkü anüsten gelen bakteri ve mikroorganizmaların vajinaya bulaşma riski kalmaz.

Duş almak
Menstrual dönemde kadınların hormonları daha kompleks halde çalışır bu yüzden daha çok terleme meydana gelir. Vücut ısısının daha yüksek olduğu bu vakit dilimlerinde kullanılan ped ve tamponlarında koku yapma enfeksiyon oluşturma riski fazladır. Bu nedenle bu dönemlerde gündelik kısa duşlar almak hem hijyenik bununla beraber ruhsal olarak sizi rahatlatacaktır.

Anahtar Kelimeler : Menstrualdevresıhhatliolanhanımve,genç,kızlardabuluğlukileolup,biten26,ila,30,gün,de,bir,olan,kanamadır.,Menstrual,döngü,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar