Ölüm katılığı nedir? Neden bu tarz bir olay oluşur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 20:17 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Ölüm katılığı nedir? Neden bu tarz bir olay oluşur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Organizma, canlı olduğu durumlarda belli başlı özelliklere sahiptir. Canlılık devam etmiş olduğu sürece de bu durumlar değişkenlik gösterse de belli bir miktarı korunmaktadır. Ancak ölüm, fiziksel olarak organizmanın son durumudur. Bu durumun gerçekleşmesi ile bütün sistemler giderek yavaşlar ve durur. Ölüm hemen sonra bazı fiziksel değişimler meydana gelir. Bunlardan en önemlisi kalp ve beynin işlevinin geri dönüşümsüz olarak durmasıdır. Bu vaziyet belli bir müddet damarlarda dolanan kanın ve kas aktivitesinin sonlanması ile tam olarak tamamlanır. Ölümden sonrasında vücutta oksijen olmadığından ötürü dokularda morarmalar görülmeye başlanır. Bu morluklar giderek bütün vücudu kaplar ve organizma tamamen durur. Katılaşma ismi verilen bu vaziyet da ölümün hemen sonra gerçekleşmektedir.Ölüm katılığı, kasların oksijenli solunumundan sonrasında olup biten bir durumdur. Oksijensiz kalan kaslarda aktin ve miyozin kasılmaz. Bu durumda oksijensizlikten meydana gelmektedir. Oksijensiz kalan kas dokusu aktin ve miyozinin işlevsizliğinden kaynaklı olarak gelişir. Hareketsiz kalan bu kaslar birbiriyle birleşerek sert bir yapı haline gelir. Ölümün ilerleyen süreçlerinde de bu şiddet giderek artar. Ölüm durumunun tayini saat olarak bilinmediğinde bu sertliğin derecesine bakılırsa yapılmaktadır. Bu süreç belirlendikten sonrasında da ferdin yine eski yumuşak doku haline gelmesi olası değildir. Ölüm katılığı olarak malum bu vaziyet, bütün insanoğlu hatta bütün canlılar için muayyen bir müddet sonra yaşanmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Organizma,,canlı,olduğu,durumlarda,belli,başlı,özelliklere,sahiptir.,Canlılıkdevam,etmiş,olduğusürece,de,bu,durumlar,değişkenlik,gösterse,de,belli,bir,miktarı,korunmaktad..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar