Solunum kanalıyla zehirlenmelerde uygulanacak ilk yardım basamaklarını söyleyiniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.08.2020 tarih ve 01:18 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Solunum kanalıyla zehirlenmelerde uygulanacak ilk yardım basamaklarını söyleyiniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İlk yardım ve acele olarak yapılması ihtiyaç duyulan müdahalelerini bilmek öteki insanların yaşamını kurtarabilecek mühim sıhhat bilgilerinden biridir. Kış aylarında daha fazlaca olup biten teneffüs zehirlenmeleri için de ilk yardım basamaklarını bilmeliyiz. Karbon içinde ne olduğu yüksek ateşli gazların uzun zaman solunumu akciğerlerimiz ve vücudumuz için ciddi tehlikeler arz eder. Ölüme sebebiyet verebilecek olan zehirlenmeler içinde ayrım edilmesi zor anlaşılan teneffüs zehirlenmeleri için ilk yardım basamakları bir sıhhat ekiplerinin ve hastanın sağlığı için fazlaca kıymetli bilgilerdir.
Başta ilk yardım uygulayacak ferdin güvenliği sağlanır onun için müsait ortam yada destek kaynaklar elde edilir.Solunum yolu zehirlenmesi olduğu kabul edilen ferdin bulunmuş olduğu alana girmeden bir maske takılmalı. Eğer çevrede maske yoksa bir şal yada kıyafetin bir parçası kullanılabilir. Hatta Hafif nemli bir bez kullanmak daha iyi olacaktır. Hastanın bulunmuş olduğu ortama girildiğinde ortamın hava alması sağlanır. Kapı pencere açılarak zehirli gazın gitmesi sağlanır. Ya da hastanın pak hava soluyabileceği yer bulunup oraya taşınması sağlanır. Hastanın yaşamsal fonksiyonları test edilir nabız sayımı yapılır kalp atış hızı ve teneffüs hızına bakılır. Eğer bilinci yerinde yarı baygın durumda ise yarı oturur pozisyonda durması sağlanır. Bilinci kapalı durumda ise koma pozisyonunda tutulur. Solunum yolunun aleni olup olmadığı test edilir. 112 acele servis aranır.

Anahtar Kelimeler : İlk,yardım,veaceleolarak,yapılmasıihtiyaç,duyulanmüdahalelerini,bilmekötekiinsanlarınyaşamınıkurtarabilecekmühimsıh..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar