Solunum sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 23:23 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Solunum sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Solunum sistemi, vücudumuz için çok mühim bir sistemdir. Vücuttaki bütün sistemler birbiri ile koordineli biçimde çalışmaktadır. Bu çalışmanın devamlılığı neticesinde de esenlik genel hat itibari ile korunmuş olur. Sağlığın devamlılığı solunumun sıhhatli bir biçimde yapılmasından geçmektedir. Sağlıklı bir teneffüs için bu sistem üstünde bulunan bütün organların ve dokuların işlevinin korunması gerekmektedir. Bu nedenle soluk alıp verirken çok dengeli davranmak gerekmektedir. Burundan soluk alıp ağızdan vermek çok mühim bir husustur.Sigara benzer biçimde duman içeren havada bulunmakta, solunum yollarını negatif etkilemektedir. Mümkün çok dumansız hava sahası tercih edilmelidir. Sağlığın korunması için kucak kucak yürüyüş ve spor yapmak çok önemlidir. Çünkü vakit içinde küçülen akciğer hacmi, zaman içinde soluk alıp vermede güçlük yaşanmasına niçin olmaktadır. Sağlıklı ciğerlerin sırrı da spor benzer biçimde aktiviteler ile gerçekleşmektedir. Solunum sisteminin korunması için bilhassa de soğuk havalarda bu sistemi korumak önemlidir. Sırta yahut boyna bir şeylerin sarılması, atkı benzer biçimde materyallerin kullanılması esenlik açısından çok büyük ehemmiyet taşımaktadır.Solunum sistemini çevresel etmenlerden korumak, yapılacak en mühim koruma metodudur. Bunun yardımıyla birçok dış etkenden uzaklaşmanız olası iken tertipli bir biçimde test olunması da büyük ehemmiyet arz eder. Solunum sistemi hastalıkları birbirine bulaş yapma özelliğine sahiptir. Bundan ötürü boğazda yahut gırtlakta herhangi bir enfeksiyonun akciğere yerleşmesi olasılıklar dahilindedir. Bunu engellemek için de tedavinin ertelenmeden olunması gerekir.

Anahtar Kelimeler : Solunum,sistemi,,vücudumuz,içinçokmühimbir,sistemdir.,Vücuttakibütünsistemler,birbiri,ile,koordinelibiçimde&c..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar