Solunum yolunun tıkanmasıyla alakalı herhangi bir vaka yaşasaydınız ne yapardınız?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:23 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Solunum yolunun tıkanmasıyla alakalı herhangi bir vaka yaşasaydınız ne yapardınız?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Havayolu dediğimiz sistem solunan havayı burnunuzdan ve ağzınızdan akciğerlerinize ileten bir sistemidir. Bir tıkanıklık, havanın akciğerlerinize girmesini kısmen yada tamamen önleyebilir. Bazı hava yolu tıkanıklıkları oldukca ciddi değildir, ötekiler acele tıbbi müdahale gerektiren hayatı tehdit eden acele durumlardır.

Hava yolu tıkanıklıklarının tipleri, tıkanıklığın oluştuğu yere ve ne kadar engellendiğine bakılırsa sınıflandırılır:

Üst teneffüs yolu tıkanıklıkları burun ve dudak bölgenizden gırtlağınıza olan bölgede oluşur. Larenks ve akciğerlerinizin dar geçitler içinde alt hava yolu tıkanıklıkları oluşur.
Kısmi hava yolu tıkanıklıkları bir miktar hava geçmiş olmasına izin verir. Hala bir hava yolu tıkanıklığıyla soluk alabilirsiniz, sadece soluk almada zorluluk yaşanır.
Bu yüzden teneffüs yolunun tıkanmasıyla alakalı herhangi bir vaka yaşanılırsa Heimlich manevrası yapmak gerekebilir.Heimlich manevrasıBu yabancı bir nesne üstünde boğulmakta olan bir kişiye destek olabilecek acele bir tekniktir:

Manevra, boğulmakta olan ferdin peşinde duran, boğulan ferdin belinin çevresinde kollarını saran bir kişiyi içerir.
Manevrayı oluşturan şahıs ondan sonra bir eliyle yumruk yapar ve ferdin göbeğinin üstüne hafif vurur.
Daha sonrasında bu yumruğu öteki elleriyle tutmalı ve beş süratli itme ile ferdin karnına basmalıdır.
Nesnenin yerinden çıkmasına yada acele servislere varıncaya kadar bu beş abdominal itişi tekrarlamalı.

Anahtar Kelimeler : Havayolu,dediğimiz,sistem,solunan,havayı,burnunuzdan,ve,ağzınızdan,akciğerlerinize,ileten,bir,sistemidir.,Bir,tıkanıklık,,havanın,akciğerlerinize,girmesini,kısmenyadatamamen,önleye..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar