Taşıyıcı Annelik Nedir ? Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.06.2020 tarih ve 00:21 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Taşıyıcı Annelik Nedir ? Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

makale içerik

Taşıyıcı Annelik Nedir ? Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?
Kısa Linki Kopyala

TAŞIYICI ANNELİK NEDİR?
Şüphesiz her kadının hayalidir bir çocuk sahibi olmak. Kendi canından kanından bir bebeği karnında taşıyıp sonrasında büyütmek bu hemen hemen hepimiz için aynıdır ve kadın yada erkek bir çocuk sahibi olmak ister. Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyipte olamayan bir çok çift bulunmaktadır. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin çeşitli nedenleri ve detayları illaki vardır. Genellikle çocuk sahibi olamayanların çoğu kısırlıktan dolayı olmayışıdır. Günümüzde tıbbın ilerlemesi ile artık tüp bebek yöntemi ile de rahatlıkla çocuk sahibi olunabiliyor.

Bir de başka neden olan ise kadının rahminin bulunmaması ve ameliyat ile rahminin alınması yada tıbben kadının çocuk doğurma özelliğinin olmayışı bu da çiftler için bir sorundur. Tıp bu soruna da çare bularak böyle durumlar için Taşıyıcı Annelik kavramını geliştirip çiftlere sunmuştur. Taşıyı annelik konusunda fazla bilgi sahibi olmayan çiftlerin son zamanlarda başrollerinde Özcan Deniz ve Hatice Şendil'in oynadığı kaderimin yazıldığı gün dizisindeki taşıyıcı annelik konusu dikkatleri çekmiştir. Sizlere bu yazımızda taşıyıcı annelik nedir, taşıyıcı annelik nasıl oluyor, taşıyıcı annelik hakkında bilgileri paylaşacağız.

Taşıyıcı Annelik Nedir, Nasıl Olur?
Taşıyıcı Annelik tıbbi anlamda aslında bir yumurta naklidir. Evli ve çocuk sahibi olamamış kadının gebelik mahsülünü taşıyacak bir rahminin olmadığı durumlarda evli çiftin erkeğinden alınan spermin, kadından alınan yumurta hücresi ile dışarıda laboratuvar ortamında döllenmesiyle oluşan embriyonun, başka kadının rahmine yerleştirilmesiyle hamile kalan ,bebeği rahminde taşıyan ve doğuran kadına taşıyıcı anne adı verilir.

Taşıyıcı Annelikte Doğan Çocuk Kimin Özelliklerini Taşır?
Taşıyıcı annelik kavramında çocuğun doğduktan sonraki genetik özellikleri yumurtası alınan annenin ve spermi alınan babanın özelliklerini taşıyacaktır.
Bu uygulamayla doğan bebek, taşıyıcı anneden herhangi bir özellik alır mı?
Sadece, onun vücudundaki besinleri ve oksijeni kullanır. Temel besin maddelerini anneden alır ve aynı zamanda annenin içinde bulunduğu bazı psikolojik travmalardan etkilendiği de söylenir. Annenin şiddet ve üzüntü ortamında olmasının, doğacak çocuğu olumsuz etkileyeceğine dair yayınlar var. Annenin AIDS, hepatit ve rubella gibi bazı viral hastalıkları da çocuğa geçer. Bu nedenle, taşıyıcı annenin sağlığının çok iyi kontrol edilmesi gerekmektedir.

Doğan çocuk tıbben taşıyıcı annenin midir, yoksa yumurtayı veren annenin mi?
Tıbbi annelik kavramına göre; doğuranın olmalıdır. Taşıyıcı anneliğin amacı; rahmi olmayan kadının başkasının rahmini kullanarak çocuk sahibi olmasıdır. Bunun tek yolu, sağlıklı bir kadının rahmini kullanmaktır. Taşıyıcı anneliğe genelde eleştirel gözle bakılıyor olsa da bu uygulama aslında genç yaşta kanser ya da tüberküloz olup rahmini kaybeden kadınlar için çok büyük bir umuttur.

Taşıyıcı Annelik Ne Gibi Durumlarda Yapılır?
1- Kadının yumurtası vardır, fakat gebelik için tıbbi engelleri bulunmaktadır.Genç yaşta rahmi alınmak zorunda kalınmış veya tıbbi nedenlerle gebeliği müsaade edilmeyen kadınlarda taşıyıcı annelik düşünülmelidir.Gebe kalamayan veya gebe kalması mümkün olmayan ama yumurta hücresi olan kadınlarda bebek sahibi olabilmelerine olanak sağlayan taşıyıcı anneliği anlatmak gereklidir. 
Kadından alınan yumurta hücresinin erkekten alınan sperm ile döllendikten sonra oluşan embryo rahmi ilaçlarla hazırlanmış taşıyıcı anneye yerleştirilir.
2- Kadının yumurtası da yoktur,bu durumda yumurta hücresi taşıyıcı anneden alınabileceği gibi üçüncü bir kişiden de alınabilir.Yumurta ,taşıyıcı anneden alınmış ise bu durumda taşıyıcı anne genetik olarak ta bebeğin annesidir. Taşıyıcı anne gebelik boyunca normal bir gebe nasıl takip edilirse o şekilde takip edilir ve doğumu gerçekleştirilir. Hastane kayıtlarında bebeğin annesi taşıyıcı kadın olacaktır. Doğan bebeğin genetik olarak yumurtası alınan kadının ve spermi alınan erkeğin özelliklerini taşıyacaktır.

Anahtar Kelimeler : TAŞIYICI,ANNELİK,NEDİR? Şüphesiz,her,kadının,hayalidir,bir,çocuk,sahibi,olmak.,Kendi,canından,kanından,bir,bebeği,karnında,taşıyıp,sonrasında,büyütmek,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar