Teknoloji bağımlılığının insan sağlığına zararları neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.08.2020 tarih ve 02:06 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Teknoloji bağımlılığının insan sağlığına zararları neler olabilir?

makale içerik

Teknoloji bağımlılığının insan sağlığına zararları neler olabilir?
Kısa Linki Kopyala

Teknolojinin, kullananların zihinsel ve fizyolojik sağlığı üstünde büyük bir tesiri olabilir. Aşırı bağlı olmak, dikkat dağınıklığı, narsisizm, anlık hiddet ve hatta depresyon benzer biçimde ruhsal sorunlara niçin olabilir. Kullanıcıların ruh sağlığını etkilemenin yanı sıra, hızla gelişen değişen teknolojinin kullanması fizyolojik sıhhat üstünde görme problemlerine, işitme yitirilmesine ve boyun zorlanmasına niçin olan negatif yansımalar da olabilir. Öncelik olarak aslına bakarsanız bireyin teknolojik aletlere ve teknolojiye karşı aşırı bir bağlılığı var ise bu en büyük sıhhat sorunlarından birini teşkil eder. Teknoloji bağımlılığı dediğimiz şey bireyin telefon bilgisayar, tablet ve benzeri dijital aletlerin aşırı aşama kullanmak. Onları kullanmadığı taktirde ne yapacağını bilememek sıkılmak buna dayanmakta zorluk çekmek bağımlılık sorunlarını yayınlayan etmenlerdir. Kişinin vücuduna organlarına zarar verdiği benzer biçimde bununla birlikte toplumsal ilişkilerine ve psikolojisine de zarar verir. Beynimizi fazla oranda meşgul ederek yorulmamıza sebep oluyor.Teknoloji bağımlılığının insan sağlığına zararları;

Gözlerde görememe, görme ile alakalı bozukluklar.
Obezite; aşırı hareketsizliğin getirmiş olduğu sonuçlardan biri de obezitedir, aşırı kiloluluk bireyin teknolojik mamüllerin başından kalkmayıp sadece yiyecek yiyerek zaman geçirmesinden kaynaklanabilir.
Baş ve boyun ağrısı belli bir müddet vücudun durağan kalması yanlış duruş pozisyonları ağrı oluşumuna sebebiyet verebilir.
Soyutlanma bireyin dışardaki ömür ile alakalı bağlantısının kesilmesi ve etrafında olağan biteni ayırt etmekte zorlanma durumu benzer biçimde negatif toplumsal zararlar meydana gelebilir.
Omurilik ağrısı, dikkat azalması, cinsi içerikli olguları erken yaşta yanlış öğrenme, toplumsal ilişkilerde eksiklik benzer biçimde zararlar oluşur.

Anahtar Kelimeler : Teknolojinin,kullananlarınzihinsel,vefizyolojiksağlığıüstündebüyük,birtesiriolabilir.,Aşırı,bağlı,olmak,,dikkat,dağınıklığı,,nars..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar