Temasla bulaşan hastalıklardan korunmak için neler yapılması icap ettiğini söyleyiniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 23:41 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Temasla bulaşan hastalıklardan korunmak için neler yapılması icap ettiğini söyleyiniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Temasla bulaşan hastalıklardan korunmak için ilk önce çevremizdeki insanların ne kadar pak ve hijyenik bulunduğunu bilmeliyiz. Kişisel temizlik ve bakımına dikkat etmeyen birçok hasta bulaşıcı bir rahatsızlık taşıyıcısı olduğu için habersiz olabiliyor. Çevremizde hasta olan ve bu hastalığın bulaşıcı bir rahatsızlık olma niteliğinde hasta ile ten temasının kesilmesi gerekiyor. Dokunmak gerekiyor ise eldiven takarak muayene yada i·lişki yapılabilir. Deri hastalıkları, mantar ve benzeri rahatsızlıklar i·lişki yolu ile bulaşan hastalıklardır. Aynı zamanda eşeysel yolla bulaşan rahatsızlıklarda temasla bulaşan rahatsızlığı azca da olsa giriyor diyebiliriz.Hastanın kullandığı çatal bıçak kaşık kabak ve bardakların bireysel olması gerekmektedir ve bizlerin hastalıktan korunma adına hastanın eşyalarını kullanmamamız gerekir.
Hasta olan kişiyle temasta bulunmamamız gerekir.
Toplu yaşanmış olan yerlerde yurt, oldukca ferdin kalmış olduğu ev, hastane, askeriye şeklinde yerlerde banyo ve tuvaletlerde hususi terlik kullanmalıyız. Banyonun ve tuvaletlerin temizliğinden güvenli olmalıyız.
Kullanılan terlik ortak kullanılıyorsa da kaygan giyilmemelidir.
Hastanın kalmış olduğu yer hijyenik olmalı.
Kişinin temastan korunurken maske takması organizmalarının hava yolu ile bedenine gelmesini engelleyecektir.
Temiz olmayan yerlerde bulunmamalıdır. Emin olmayan tanınmayan böcek ve hayvanlara dokunulmamalıdır.

Anahtar Kelimeler : Temasla,bulaşan,hastalıklardan,korunmak,içinilk,önceçevremizdeki,insanların,ne,kadarpakve,hijyenikbulunduğunubilmeliyiz.,Kişisel,temizlik,ve,b..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar