Üçüncü basamak tedavi hizmetlerinin nerelerde verildiğini açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.08.2020 tarih ve 01:18 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Üçüncü basamak tedavi hizmetlerinin nerelerde verildiğini açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Türkiye sıhhat sisteminde belli bir basamak sistemi mevcuttur. Bu basamak sistemi üçe ayrılmış olup hastalar ve sıhhat kuruluşları için faydalı bir sistemdir. Birinci basamak ikinci basamak ve üçüncü basamak olarak ayrılır. Her basamak ayrı sıhhat kuruluşlarından kaynaklanır bunun nedeni ise her hastalığın teşhisinin ve tedavisinin ayrı olmasıdır. Aynı zamanda hastalığın teşhisinin ve tanımının doğru olması için mühim bir sistem olarak kabul edilir.Birinci basamak tedavi hizmetleri çoğu zaman hastalığın teşhisi ve tanımı için müsait olan bir basamaktır. Bu yüzden bu basamaktaki mevcut sıhhat kuruluşları hastalığın teşhisi ve tanımı yapılabilecek imkanlara haiz yada acele durumlarda yardım alınabilecek rahat ulaşımı olan ve sıra sıkıntısı olmayan alanlarda bulunur. Böylece rahatsızlık derecesi hafifçe olan tedavisi deva tedavisi ile sonuçlanacak hastalarının burada tedavi görmesi amaçlanır. İkinci basamak tedavi hizmetleri ise birinci basamaktan daha gelişmiş olup birazcık daha mühim rahatsızlıklar için ihtiyaç duyulan tedavinin yapılabileceği sıhhat kuruluşlarıdır.Üçüncü basamak tedavi hizmetlerinin verildiği bölgeler ise ciddi rahatsızlıklar ve mühim testlerin yapılması ihtiyaç duyulan ve sıhhat basamaklarının en üst aşamasını meydana getiren basamaktır. Bu basamaktaki sıhhat kuruluşları en gelişmiş medikal tıbbi ürünü bulunduran, birinci ve ikinci, basamaklarda meydana getirilen teşhis ve tedavilerden yola çıkılarak hareket edilen basamaktır.Üçüncü basamak tedavi hizmetleri;

Eğitim ve inceleme hastanelerinde verilir.
Özel alan /dal öğrenim ve inceleme hastanelerinde verilir.
Üniversite hastanelerinde verilir.

Anahtar Kelimeler : Türkiyesıhhatsisteminde,belli,bir,basamak,sistemi,mevcuttur.,Bu,basamak,sistemi,üçe,ayrılmış,olup,hastalar,vesıhhatkuruluşları,içinfaydalı ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar