Wbc Nedir?

Bu yazı Uğur Çetin tarafından 16.10.2019 tarih ve 14:16 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Wbc Nedir?

makale içerik

Wbc Nedir?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

WBC: Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin toplamını gösterir. Beyaz kan hücreleridir ve kemik iliğinde üretilirler. WBC değerleriniz, yaşlara göre olması gereken WBC normal değerlerinden yüksekse buna WBC yüksekliği denilmektedir.

Daha detaylı bir şekilde anlatırsak;

WBC :Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir. Enfeksiyon hastalığı veya lupus benzeri kronik iltihabi hastalıklarda yükselir. Ayrıca lösemi’de yükselir. Bu yüzden bir çok enfeksiyon olayında kanda ki wbc ( Beyaz Küre) miktarı yükselir.

Çok düşükse lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır. Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS’te lökosit miktarı (WBC) düşüktür.

Bilindiği gibi kan vücudumuzun bütün  bölümlerindeki oksijen ve gerekli besinlerin taşınmasını sağlamaktadır. Vücudumuzda ise 3 tip kan hücresi bulunmaktadır. BU kan hücrelerinden biri olan beyaz han hücreleri kemik iliğinde üretilir. Renksiz ve asimetrik olmakla birlikte birkaç gün veya birkaç hafta gibi kısa bir ömre sahiptirler.

WBC değerleri olarak  3500 – 10500 arasında olması gerekir.Bu nedenle tahlil sonuçlarınızın en iyi değerlendirmesini doktorunuz yapacaktır.

WBC Normal Değerleri ;
Prematüre: 9,00-30,00 K/mm3

0-1 ay: 9,40-34,00 K/mm3

2-12 ay: 5,00-19,50 K/mm3

1-3 yaş: 6,00-17,50 K/mm3

4-5 yaş: 5,50-15,50 K/mm3

6-15 yaş: 4,50-13,50 K/mm3

>15 yaş: 4,50-11,00 K/mm3

Lökositoz Nedir?
Kandaki wbc sayısının çoğalması olarak adlandırılmaktadır.

WBC’nin yükselmesinde rol oynayan faktörler nelerdir?
1- Doku hasarı: Travma, intestinal obstrüksiyon, MI, koolagen doku hastalıkları, gut, hipersensitivite hasarı.

2- Sistemik enfeksiyonlar

3- Akut enflamasyonlar.

4- Lokal enfeksiyonlar

5- Malign neoplazmlar.

6- Miyokart enfarktüsü

7- Herediter nötrofili.

8- Lösemiler

WBC Düşüklüğünün Tedavisi İçin Neler Yapılır?

*Tıbbi ilaçlar

*Gerekli minerallerin alımı; çinko, selenyum, C vitamini

*Gerekli besinlerin alımı;zakkum özü, astragalus kökü

*Bol bol tüketimi

*Yağlı besinlerden uzak durmak

**Şekerden uzak durmak

*Düzenli egzersiz

*Stresten uzak durun.

Ve Ayrıca : İlaç kullanımı, stresten kaçınma, düzenli egzersiz yapma, ideal kiloda olma, bol bol su içme, şekerden ve sağlıksız yağlardan uzak durma, mineral takviyeleri, takviye besinler gibi dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bu konuda doktorunuz size gerekli telkinlerde bulunarak tedavi sürecini başlatacaktır.

WBC (Lökosit) Yüksekliği Neden Olur?
Wbc diğer adı ile Lökositler ve akyuvar olarak da bilinir. Bu beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Vücutta istenmeyen haşere ve mikroplara karşı savunma gösterirler. Yetişkinler adına 1 mikrolitre kanın içinde 11.000 binden fazla beyaz kan hücresi var ise wbc yüksekliği var demektir. Wbc yüksekliğinin birçok nedeni bulunmaktadır. Beyaz kan hücrelerinin artışı demek eşittir enfeksiyon demek olabilir. Ayrıca etrafta bulunan size karşı alerjisi olan şeylere karşı artmış olabilir. Bir yara almanız durumunda iltihap yolu ile beyaz kan hücresi çoğalmış olabilir. Veya günlük hayatta yaşadığınız bir olay üzerinden buna bağlı stres kaynaklı problemler üzerine beyaz kan hücreleri çoğalabilir. Günde çok fazla sigara içmeniz veya az içmeniz beyaz kan hücrelerini tetikleyebilir. Bunun dışında kemik iliği veya bağışıklık sisteminde oluşan sorunlara karşı beyaz kan hücreleri çoğalmış olabilir. Bunun için doktora başvurmak gerekir.

WBC Nasıl Düşürülür?
Wbc yani beyaz kan hücrelerini düşürmek adına öncelikle doğru teşhis konmalıdır. Bunun için hemen bir dahiliye doktoruna başvurmak gerekir. Enfeksiyon kaynaklı bir beyaz kan hücresi yükselmesi durumunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak olası bir kanser durumunda Radyoterapi ve Kemoterapi tedavi yöntemleri uygulanır. Lökosit yani beyaz kan hücreleri aşırı olarak yükselme yaşar ise kan değişim işlemi uygulanır. Wbc için doktorunuz size en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Anahtar Kelimeler : WBC:,Vücudun,savunma,ve,bağışıklık,hücrelerinin,toplamını,gösterir.,Beyaz,kan,hücreleridir,ve,kemik,iliğinde,üretilirler.,WBC,değerleriniz,,yaşlara,gö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar