Yeterli ve dengeli beslenme nasıl olmalıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 01.08.2020 tarih ve 01:03 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Yeterli ve dengeli beslenme nasıl olmalıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Çoğu insan iyi beslenmek talep eder ve fizyolojik aktivitenin sıhhatli bir kilonun korunmasına destek olduğu ile alakalı da malumat sahibidirler. Fakat iyi beslenmenin yararları kiloların ötesinde sıhhat için çokça önemlidir. İyi beslenme faydaları ile alakalı;Kalp hastalığı, diyabet, inme, birtakım kanserler ve osteoporoz şeklinde birtakım rahatsızlıkların riskini azaltır.
Yüksek tansiyonu azaltır
Düşük yüksek kolesterol
Sağlığınızı kuvvetlendirir.
Hastalıklarla savaşma kabiliyetinizi geliştirin
Hastalıktan yada yaralanmaların iyileşme hızına iyi gelir.
Enerji düzeyinizi artırın


İyi Beslenme Nedir?
İyi beslenme, vücudunuzun en iyi biçimde emek vermesi için ihtiyaç duyulan bütün besinleri, vitaminleri ve mineralleri de dahil alması anlamına gelir. Yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı da kalori açısından düşük olan gıda maddeleri içeren yiyecekler için planlamak ve tertipli beslenmektir.

Bol bolca meyve yiyin: Meyvelerin organik liflerinden yararlanmak için, meyve suyu yerine meyve bütününü yemeniz gerekir.
Bolca sebze yiyin: Her gün muhtelif renk ve sebze çeşitlerini yiyin.
Bol oranda tam tahıl yiyin: Tahılların minimum yarısı, ekmek, kraker ve yediğiniz makarnalar tam tahıllardan yapılmalıdır.
Az yağlı yada yağsız süt seçin: Bunlar kemiklerinizi kuvvetli tutmaya destek olmak için kalsiyum ve D vitamini sağlar.
Yağsız etleri seçin: Yağsız et ve kümes hayvanlar daha azca yağ ve daha azca kalori ihtiva eder sadece yeniden de iyi bir protein kaynağıdır.
Diğer protein kaynaklarını deneyin: Et ve kümes hayvanlarını balık, fasulye ile değiştirmeyi deneyin.

Anahtar Kelimeler : Çoğu,insan,iyi,beslenmektalep,edervefizyolojikaktiviteninsıhhatlibir,kilonun,korunmasınadestekolduğuile,alakalıdamalumat&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar