Zihinsel, bedensel ve psikolojik sıhhat lafları size neleri çağrıştırıyor?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 01:08 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Zihinsel, bedensel ve psikolojik sıhhat lafları size neleri çağrıştırıyor?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Zihinsel esenlik dediğimiz vakit mental ve beyin fonksiyonlarının arasında yer almış olduğu esenlik terimleri aklımıza gelebilir bir tek o şekildeki değil zihinsel esenlik ferdin ruhsal ve psikolojik esenlik seviyesidir. Güçlü bir zihin için yapmamız ihtiyaç duyulan birçok şey varken hem de kaçınmamız gerekenlerde var. Kötü beslenmemek ve spor yapmamak kaçınmak şeklinde. Zihnimiz ancak somut hastalıklara değil hem de soyut olan hastalıklara yakalanabilir. Ve soyut bulunmasına karşın vücudumuzu etkileyebilir. Kısaca zihinsel sağlığımız tüm vücudumuzu etkiyebilir.Atatürk’ün söylediği şeklinde sağlam kafa salan vücutta bulunur bundan dolayı bedensel sağlığımıza zihinsel sağlımız için de dikkat etmeliyiz.

Bedensel esenlik ise vücudumuzda bulunan kas dokularının ve kemik yapılarını temel alan esenlik terimidir. Vücudumuzda bulunan herhangi bir parçanın işlevini yerine getirme hızını arttırmak için kuvvetlenmek için ve sıhhatli bir vücuda haiz olmak için iyi beslenip antrenmanlar yapmalıyız.

Ruhsal sağlığı ferdin çevresiyle ve kendi iç benliği ile bir dengede olamaması halidir. Vücudunun kontrolünü yitirme hali olarak tanımlayabiliriz. Örneğin şizofrenlik, ürkü saldırı cinnet hali , benlik bölünmesi ve benzeri durumlarda ferdin kendinde olmaması durumlarıdır.

Anahtar Kelimeler : Zihinselesenlikdediğimizvakitmental,ve,beyin,fonksiyonlarınınarasındayeralmış,olduğuesenlikterimleri,aklımıza,gelebilirbir,teko,şek..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar