164 yıllık Rum kilisesinde defineci tahribatı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 28.10.2021 tarih ve 12:19 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. 164 yıllık Rum kilisesinde defineci tahribatı

makale içerik

164 yıllık Rum kilisesinde defineci tahribatı
Kısa Linki Kopyala

164 yıllık Rum kilisesinde defineci tahribatı

Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Ağırnas Mahallesi'ndeki Agios Prokopios Kilisesi, define arayan kişiler tarafından tahrip edildi.

Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Ağırnas Mahallesi'nde 1857 yılında Rumlar tarafından inşa edilen Agios Prokopios Kilisesi, define arayan kişiler tarafından tahrip edildi.Bir dönem kapısı açık duran ve çocukların oyun alanı olan kilisede duvarlarda bulunan fresklerin tamamı yok edildi. Kilisenin iç duvarları ise, bıçak ve diğer sivri cisimlerle tahrip edildi.Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlere tanıtım yapan Melikgazi Belediye Kültür Rehberi Ahmet Bektaş, "Ağırnas Mahallesi tarihi dokusu ile Koramaz Vadisi sınırları içinde yer alan bir yer. Birçok medeniyete ait kalıntının yer aldığı mahallede önemli turizm değerlerinden birisi de 1857 yılından yapılmış Agios Prokopios Kilisesi'dir. Geçmiş zamanda birçok amaçla kullanılan bu tarihi yapı tahrip edildi. Bir dönem çocukların oyun alanı haline getirilen kilisenin turizme kazandırılması gerekir" dedi.Melikgazi Belediyesi'nin kilisede daha fazla tahribat oluşmaması için kapılarını kilitlediğini söyleyen Bektaş, "Böylelikle bir nebze de olsa tahribatın önüne geçildi. Osmanlı döneminin mimar başı olan Mimar Sinan'ın da doğduğu kasaba olan Ağırnas'taki kilisenin restore edilip, turizme açılması en büyük temennimiz" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar