1765 yıından kalma bir kapsül Antarktika buzunun saklı tarihini ortaya çıkardı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 11.10.2021 tarih ve 12:34 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. 1765 yıından kalma bir kapsül Antarktika buzunun saklı tarihini ortaya çıkardı

makale içerik

1765 yıından kalma bir kapsül Antarktika buzunun saklı tarihini ortaya çıkardı
Kısa Linki Kopyala

1765 yıından kalma bir kapsül Antarktika buzunun saklı tarihini ortaya çıkardı

1765 yılından kalma bir hava kapsülü, Glasgow'daki Cop26 iklim konferansına katılan ziyaretçilere kutup buzunun gizemini ortaya çıkaran yeni bir serginin merkezini oluşturdu. Sanatçı Wayne Binitie’nin buz silindiriyle yaptığı çalışmada, insanlığın atmosferi yok etmeye başlamasından hemen önce buzun içine hapsolmuş en saf hava sergilendi. (Fotoğraflar: Royal College of Art)

Glasgow Bilim Merkezi’deki ‘’Polar Zero’’ adlı sergide, silindir şeklinde ve havayı içine hapseden eserdeki buz çekirdeğinin, 1765’e yani pek çok tarihçinin Sanayi Devrimi’nin başlangıcına tarihlendirdiği döneme ait olduğu görüldü. İkinci silindirde ise, içinde küçük hava baloncukları bulunan buz çekirdeğinin yer aldığı ve atmosferdeki karbondioksitin korkutucu artışını açığa çıkardığı aktarıldı.

Bu durum, gezegen için çok önemli bir an olarak kabul edilen bir zamanda, modern insanlığın farkında olmadan atmosferi yok etmeye başlamasından hemen önce, buzun içinde hapsolmuş mümkün olan en saf havayı sergilemesine imkan tanıdı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar