228 yıllık tarihinde ilk: Louvre’a kadın müdür atandı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 26.05.2021 tarih ve 16:56 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. 228 yıllık tarihinde ilk: Louvre’a kadın müdür atandı

makale içerik

228 yıllık tarihinde ilk: Louvre’a kadın müdür atandı
Kısa Linki Kopyala

228 yıllık tarihinde ilk: Louvre’a kadın müdür atandı

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre'un 228 yıllık tarihinde ilk kez kadın müdür tarafından yönetileceği açıklandı. Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan karar neticesinde 54 yaşındaki Laurence Des Cars, 2013'ten beri görev yapan Jean-Luc Martinez'in yerini almak üzere seçildi.

1793 yılında Fransız Devrimi sırasında kurulan ve dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre Müzesi’ne, tarihinde ilk kez kadın müdür atandı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan karara göre, 54 yaşındaki Laurence Des Cars, Paris’teki Louvre Müzesi’nin yeni müdürü oldu.

4 yıldır sürdürdüğü Orsay Müzesi’ndeki müdürlük görevi sırasında başarılı çalışmaları sonrasında göreve gelen Laurence Des Cars, 228 yıllık Louvre Müzesi tarihinde müdürlük görevine atanan ilk kadın olarak tarihe geçti.

2013'ten bu yana görev yapan Jean-Luc Martinez'in yerini almak üzere seçilen Des Cars, aynı zamanda dünyanın en önemli tabloların da bulunduğu Orsay Müzesi'ninde de müdürlük yapan ilk kadın olarak tarihe geçmişti.

1 EYLÜL’DE GÖREVE BAŞLIYOR

Özellikle 19’uncu ve 20’nci yüzyıl sanat tarihi alanında uzman olan Laurence Des Cars’ın 1 Eylül itibarıyla göreve başlayacağı açıklandı.

Fransız Devrimi sırasında kurulan ve halihazırda dünyada en fazla ziyaret edilen müze konumunda olan Louvre müzesi 2019 yılında 9,6 milyon ziyaretçiye kapılarını açarken, 2020 yılında ise pandemi koşulları nedeniyle bu rakam 2,7 milyona kadar düşmüştü.

Başta Mona Lisa Tablosu olmak üzere 555 bin eser bulunan Louvre Müzesi’nde aynı anda 35 bin eser sergilenebiliyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar