500 yıllık heykelde bulunan parmak izi Michelangelo'ya ait olabilir

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 16.07.2021 tarih ve 13:28 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. 500 yıllık heykelde bulunan parmak izi Michelangelo'ya ait olabilir

makale içerik

500 yıllık heykelde bulunan parmak izi Michelangelo'ya ait olabilir
Kısa Linki Kopyala

500 yıllık heykelde bulunan parmak izi Michelangelo'ya ait olabilir

İngiltere'de yer alan bir müzede çalışma yapan araştırmacılar, Rönesans dönemi ustalarından Michelangelo'ya ait bir parmak izine bulmuş olabileceklerini duyurdu. Söz konusu iz, sanatçının eskiz olarak kullandığı küçük bir balmumu heykelinde tespit edildi.

İngiltere’nin başkenti’nde yer alan Victoria Albert Müzesi'ndeki (VA) uzmanlar, küçük bir balmumu heykelinde bulunan parmak izinin İtalyan sanatçı Michelangelo’ya ait olabileceğini açıkladı. Söz konusu parmak izi, daha büyük bir bitmemiş mermer heykelin eskisizi için kullanılan koyu kırmızı bir heykelcik üzerinde keşfedildi."Bir Köle" (A slava)  başlıklı 500 yıllık balmumu işi, Michelangelo'nun Papa II. Julius'un Roma'daki ayrıntılı mezarı için yaptığı hazırlıkların bir parçasıydı. Heykel, Kolunu yüzünün üzerine atmış çıplak bir genç figürünü tasvir ediyor.Bununla birlikte Michelangelo, çalışmayı tamamlamamasına rağmen, ardından "Genç Köle" olarak adlandırılan daha büyük bir mermer versiyon üzerinde çalışmaya başladı.Müze yetkileri Rönesans dönemi ustasının, papanın mezarı için yaptığı eserlerin sayısını büyük ölçüde azalttığını söyledi.VA'nın kıdemli küratörlerinden Peta Motture, "Michelangelo'nun parmak izinin balmumunda kalması heyecan verici bir ihtimal. Bu tür işaretler, bir sanatçının yaratıcı sürecini gözler önüne sürüyor” dedi.Diğer taraftan, Michelangelo'nun hazırlık çalışmalarının çoğunu yok ettiği biliniyor, bu da balmumu heykelin, sanatçının hazırlık sürecine nadir bir bakış açısı sunduğu anlamına geliyor. Potture, keşFi  "zihnin  ve elin bir araya geldiği" bir örnek olarak nitelendirdi ve "Parmak izi, sanatçı ile doğrudan bir bağlantı olacaktır" dedi.Öte yandan, 16. yüzyılda yaşayan ressam Giorgio Vasari, "Michelangelo'nun Hayatı” adlı biyografi kitabında, Michelangelo'nun büyük heykeller üretmek için balmumu modellerini nasıl kullandığını ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.Michelangelo'nun bir arkadaşı olan Vasarii  sanatçının eskizlerii suya batırdığını ve ardından ilgili ayrıntıları tam boyutlu mermer eserlere oyduğunu yazdı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar