Alexander Nanau: Belgesel dünyayı deneyimlemenin çok iyi bir yolu

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 21.08.2021 tarih ve 14:26 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Alexander Nanau: Belgesel dünyayı deneyimlemenin çok iyi bir yolu

makale içerik

Alexander Nanau: Belgesel dünyayı deneyimlemenin çok iyi bir yolu
Kısa Linki Kopyala

Alexander Nanau: Belgesel dünyayı deneyimlemenin çok iyi bir yolu

Romanyalı film yönetmeni ve yapımcısı Alexander Nanau, Collective adlı filminin yapım sürecine ve çalışma metodolojisine ilişkin değerlendirmede bulundu.

27. Saraybosna Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen "CineLink Talks" etkinliğini yapımcı Martichka Bozhilova yönetti. Nanau, bir film yapımcısı olarak, kurmaca bir filmden önce belgesel çekmek istediğini belirterek, "Belgesel hayatı, dünyayı analiz ederek deneyimlemenin çok iyi bir yolu. Bu nedenle benim için doğru olanın bu olduğunu düşündüm." dedi.

"BENZER BİR ÇOCUKLUK YAŞADIM"

Hikaye anlatımıyla ilk tanışmasının, dedesinin küçükken okuduğu hikayelerdeki karakterlerle başladığını anlatan yönetmen, Romanya'da çektiği belgeseldeki karakterlere benzer bir çocukluk yaşadığını ifade etti.

"EN AZ BİRKAÇ AY ARAŞTIRMA GEREKİYOR"

Yapımcılığın zorluklarına değinen Nanau, "Gözleme dayalı belgesel filmlerde en azından birkaç ay araştırma süreci gerekiyor. Bir hikayenin geliştiğine emin olmam lazım. Ancak bundan sonra yatırım bulma ve çekim sürecine geçebiliri" diye konuştu.

Nanau, çekimlerin bazen günde 1-2 saat, bazen de çok daha uzun sürebildiğini, karakterin günlük yaşantısını takip etmenin gerektiğini sözlerine ekledi.

ELİŞTİRMENLERİN DURUMU ELE ALINDI

"Eleştirmenlere hala ihtiyaç var mı?" başlıklı söyleşide, film festivallerindeki şeffaflık ve çeşitliliğin film endüstrisine etkileri ve film eleştirmenlerinin durumu konuşuldu.

27. Saraybosna Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen çevrim içi "CineLink Talks" etkinliğini, yapımcı Paula Alvarez Vaccaro yönetti.

"BİRİKİME SAHİP OLMAK GEREKİYOR"

Brezilya'dan etkinliğe katılan film eleştirmeni Pedro Tinen, film kritiği yapmak, filmlerin analiz edildiği programlarda konuşmak veya görüşlerini kaleme almak için bir birikime sahip olunması gerektiğini ve bunun da zor elde edildiğini söyledi.

"ÇOK FARKLI SESLER VAR"

Film eleştirisi yönteminin, medyanın yapısına göre değişiklik gösterdiğine dikkati çeken Tinen, "Bugün filmler hakkında yorumlar yapan çok farklı sesler var" ifadesini kullandı.

İngiltere'den yapımcı Uzma Hasan, film eleştirmenliğinin korumacı bir sisteme sahip olduğunu, fakat film endüstrisinin geleceği için genç eleştirmenlere de fırsat vermek gerektiğinin altını çizdi.

Bulgaristan'dan akademisyen Dina Iordanova da hem gazetelerde hem de dijital platformlarda yer alan film eleştirilerinden örnekler vererek, film eleştirilerinin seyircinin kararını etkilediğini kaydetti.

Etkinliğe Almanya'dan katılan festival yöneticisi Heleen Gerritsen, eğlence türündeki içeriklerin çeşitliliğe daha açık bir alan olduğunu dile getirdi. Gerritsen, dizi platformlarının güncel gelişmelere ve toplulukların taleplerine hızlı bir şekilde tepki verdiğini de vurguladı.

GELECEKTE DEĞİŞİKLİKLER OLABİLİR

Kanadalı film festivali yapımcısı Aashna Thakkar ise film eleştirisi alanında gelecekte değişikliklerin olabileceğini, film eleştirisinin sinema ekosisteminde sahip olduğu yerin değişebileceğine dikkati çekti.

Foundation dizisinden yeni fragman

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar