Alsancak Tekel Fabrikası yenileniyor: Sanat merkezi olacak

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 10.09.2021 tarih ve 13:11 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Alsancak Tekel Fabrikası yenileniyor: Sanat merkezi olacak

makale içerik

Alsancak Tekel Fabrikası yenileniyor: Sanat merkezi olacak

Alsancak Tekel Fabrikası yenileniyor: Sanat merkezi olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir'deki Alsancak Tekel Fabrikasının Kültür-Sanat Kompleksine Dönüşümü için düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Ersoy; binanın sonradan yapılan eklentilerden kurtarılarak sanatsal bir cazibe merkezine dönüştürüleceğini söyledi.

137 yıllık bina, Kültür-Sanat Kompleksi'ne dönüştürülüyor.

İzmir'in önemli tarihi yapılarından Alsancak Tekel Fabrikası; Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın projesiyle yepyeni bir silüete bürünecek.

Bakan Ersoy, "Mevcut alanın kentin sanatsal bir cazibe merkezine dönüşmesi ve dinlenme alanlarıyla kentliyi buluşturan bir mekan alan haline gelmesi hedeflenmektedir" dedi. 

Bakan Ersoy, 20 bin metrekare alana kurulacak olan tesiste bir müze ve ithisas kütüphanesi oluşturulacağını, 150 binin üzerine kitap ve derginin yer alacağını söyledi.

Kültür-Sanat Kompleksi'nde; klasik ve çağdaş eserlerin sergilendiği açık ve kapalı sergi alanları bulunacak.

30 Ekim 2020’de meydana gelen deprem nedeniyle ziyarete kapanan İzmir Resim Heykel Müzesi yerine kapasitenin iki kat olduğu yeni bir Resim Heykel Müzesi yer alacak.

Sanat atölyelerinin yanı sıra okuma salonu da yapılacak.
Projenin 2022 Aralık ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar