Amasya'daki 2 bin 600 yıllık Kubaba Sunağı restore edilecek

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 05.09.2021 tarih ve 11:32 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Amasya'daki 2 bin 600 yıllık Kubaba Sunağı restore edilecek

makale içerik

Amasya'daki 2 bin 600 yıllık Kubaba Sunağı restore edilecek
Kısa Linki Kopyala

Amasya'daki 2 bin 600 yıllık Kubaba Sunağı restore edilecek

Amasya'da Oluz Höyük kazılarında Friglerin kutsal tanrıçası Kubaba’nın heykeline ait parçaya rastlanması sonrasında bulunan 2 bin 600 yıllık 'Kubaba Sunağı'nın restore edilmesi planlanıyor.

Amasya'da Oluz Höyük kazılarında Friglerin kutsal tanrıçası Kubaba’nın heykeline ait parçaya rastlanması sonrasında bulunan 2 bin 600 yıllık 'Kubaba Sunağı'nın restore edilecek.

Kazılarda Kubaba’nın küçük boyutlu heykeline ait parçaya rastlanması üzerine bu alana yoğunlaştıklarını belirten Kazı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez, daha önce Kızılırmak Havzası'nda bu döneme ait bir dini yapıya rastlanmadığı için gerçekleştirilen keşfin Anadolu arkeolojisi açısından bir ilk durumunda olduğunu söyledi. 

Özellikle antik dönemde adakların adanıp kurban sunularının yapıldığı dini yapılar olan sunakların mimari açıdan da değer taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Dönmez, “Bu yıl daha detaylı bir şekilde araştırmaya başladık. Bir kutsal alan olma özelliğini kazandığını gözlemledik. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini hazırlayıp, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına sunacağız. Önümüzdeki yıl bu önemli dinsel yapının restorasyonuna başlayacağız. Çatı projesiyle bu yapıyı doğa ve iklim koşullarından koruyacak bir biçimde tamamlayacağız” diye konuştu.

Oluz Höyük’te Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Amasya Valiliği ile Amasya Belediyesi'nin destek verdiği kazılar,
programına uygun olarak devam ediyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar